Potrzebne: spójne finansowanie, transformacja systemów rolniczych i żywnościowych i współpraca
Rada UE przyjęła konkluzje w sprawie pilnych wyzwań spowodowanych pustynnieniem, degradacją gruntów i suszą. Podkreśliła w nich, że nieodzowne jest stosowanie spójnego i zintegrowanego podejścia do ekozarządzania w całej UE. Zwróciła także uwagę na zwiększoną częstotliwość i intensywność susz oraz nasilenie pustynnienia i degradacji gruntów na całym świecie.
Rada zaapelowała do KE o zaproponowanie kompleksowego ogólnounijnego planu działania na rzecz zwalczania pustynnienia, degradacji gruntów i suszy, mającego na celu budowanie odporności na susze i osiągnięcie do 2030 r. neutralności degradacji gruntów. Uznając, że kwestie środowiskowe są wzajemnie powiązane, Rada zwróciła się do państw członkowskich o zwiększenie znaczenia regeneracyjnego gospodarowania gruntami i gospodarki gruntami w ich działaniach zewnętrznych. Współpraca w tym zakresie jest kluczowa dla wspierania zrównoważonego rozwoju oraz eliminowania problemów związanych z degradacją gruntów.
Spójne finansowanie
W konkluzjach dostrzeżono potrzebę przyjęcia strategii spójnego finansowania w dążeniu do zrównoważonego gospodarowania gruntami i ich rekultywacji. Rada apeluje o dokonanie przeglądu finansowania z istniejących instrumentów oraz wykorzystania alternatywnych prywatnych i mieszanych źródeł finansowania, zwłaszcza w celu uruchomienia działań w kontekście pustynnienia, degradacji gleby i suszy oraz wdrożenia działań na rzecz odbudowy ekosystemów z wykorzystaniem rozwiązań opartych na zasobach przyrody.
Transformacja systemów rolniczych i żywnościowych
Zdaniem Rady, osiągnięcie neutralność degradacji gruntów do 2030 r., będzie możliwe po dokonaniu transformacji systemów rolniczych i żywnościowych w taki sposób, aby stały się one zrównoważone, odporne na susze i przyjazne klimatowi. Transformacja powinna opierać się na 13 zasadach agroekologii zdefiniowanych przez Grupę Ekspertów Wysokiego Szczebla ds. Bezpieczeństwa Żywnościowego i Wyżywienia pracującą w ramach FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa).
Wzmocnienie synergii i współpracy
Rada potwierdza swoje zobowiązanie do przeciwdziałania – w spójny i zintegrowany sposób – powiązanym wyzwaniom, jakimi są:
Następujące po sobie 16. sesja Konferencji Stron Konwencji o różnorodności biologicznej, 29. sesja Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu i 16. sesja Konferencji Stron Konwencji ONZ w sprawie zwalczania pustynnienia stanowią wyjątkową okazję do zacieśnienia współpracy w kontekście trzech konwencji z Rio. Współpraca ta będzie sprzyjać realizacji Agendy ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 i powiązanych z nią celów zrównoważonego rozwoju.
Rada podkreśla, że usprawnienie współpracy na wszystkich szczeblach jest niezbędne. Wzywa do zwiększenia synergii we wdrażaniu globalnych ram różnorodności, porozumienia paryskiego oraz programu neutralności degradacji gruntów. Taka współpraca jest kluczowa dla rozwijania skutecznych strategii krajowych.