Dodatkowe wytyczne i wzmocnione ramy współpracy międzynarodowej
Komisja Europejska (KE) zdecydowała o rocznym przesunięciu wejścia w życie Rozporządzenia ws. wylesiania (European Union Deforestation Regulation; EUDR).
KE opublikowała dodatkowe wytyczne i wzmocnione ramy współpracy międzynarodowej, aby wesprzeć zainteresowane strony w przygotowaniach do wdrożenia unijnego rozporządzenia w sprawie wylesiania. Jeśli rozporządzenie zostanie zatwierdzone przez Parlament Europejski i Radę, będzie miało zastosowanie od 30 grudnia 2025 r. w przypadku dużych przedsiębiorstw i od 30 czerwca 2026 r. w przypadku mikro- i małych przedsiębiorstw. Ponieważ wszystkie narzędzia wdrożeniowe są technicznie gotowe, dodatkowe 12 miesięcy może służyć jako okres stopniowego wprowadzania, aby zapewnić prawidłowe i skuteczne wdrożenie.
Przejrzysta analiza porównawcza krajów i zintensyfikowana współpraca z partnerami międzynarodowymi
Nowe wytyczne stosowane będą w celu analizy porównawczej EUDR, służącej do klasyfikowania krajów jako o niskim, standardowym lub wysokim ryzyku. Zgodnie z zastosowaną metodologią znaczna większość krajów na całym świecie zostanie sklasyfikowana jako kraje „niskiego ryzyka”. Da to możliwość skoncentrowania wspólnych wysiłków tam, gdzie wyzwania związane z wylesianiem są największe.
Komisja i Europejska Służba Działań Zewnętrznych (ang. European External Action Service) przedstawiły również strategiczne ramy współpracy międzynarodowej w zakresie rozporządzenia UE w sprawie wylesiania. Określają one pięć priorytetowych obszarów działania, takich jak wsparcie dla drobnych producentów rolnych; osiem kluczowych zasad, takich jak podejście skoncentrowane na prawach człowieka; oraz kilka narzędzi wdrażania, w tym dialog i finansowanie. Te kompleksowe ramy będą miały na celu promowanie sprawiedliwego i integracyjnego przejścia do łańcuchów dostaw rolnych wolnych od wylesiania.
Specjalny system informatyczny
System informatyczny, w którym przedsiębiorcy będą rejestrować swoje oświadczenia o dochowaniu należytej staranności, jest gotowy do rozpoczęcia przyjmowania rejestracji od początku listopada, a do pełnego uruchomienia w grudniu 2024 r. Od czasu testów pilotażowych systemu z udziałem 100 firm przeprowadzonych w styczniu, Komisja wprowadziła już kilka zmian.
Wątpliwości
Jak informował wcześniej ESG Impulse, Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał Unię Europejską do odłożenia w czasie wprowadzenia Rozporządzenia o wylesianiu. Podobne obawy wyraziła Brazylia, która również skierowała list do Brukseli.