Wnioski ze spotkania grupy roboczej Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), agencji ONZ
Coraz więcej krajów popiera globalną opłatę za emisję gazów cieplarnianych (GHG) w żegludze. Z takimi wnioskami zakończyły się spotkania grupy roboczej Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), agencji ONZ, w Londynie w dniach 23-27 września 2024 r.
Wzrost liczby zwolenników
Portal Euractiv powołuje się na informacje organizacji non-profit Global Strategic Communications Council (GSCC), według której 39 krajów wyraziło poparcie dla globalnej opłaty za emisję GHG w żegludze, w porównaniu do 34 zwolenników w marcu 2024 r. Niemniej jednak, około 15 państw członkowskich IMO nadal sprzeciwia się opłacie lub preferuje słabsze mechanizmy, takie jak większy nacisk na standardy paliwowe.
Kontynuacja dyskusji
Dyskusje będą kontynuowane w Londynie pod auspicjami Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego IMO (MEPC), z celem osiągnięcia większego konsensusu w sprawie konkretnego kształtu porozumienia. Są to ostatnie debaty zaplanowane przed wiosennym spotkaniem w 2025 r., na którym kraje powinny uzgodnić mechanizm opłat.
Wyzwania i cele
Transport morski odpowiada za około 3% globalnych emisji, choć bez odpowiednich działań liczba ta może znacznie wzrosnąć. W lipcu 2023 r. kraje zrzeszone w IMO zobowiązały się do osiągnięcia zerowych emisji w żegludze „do, lub około” 2050 r., z pośrednimi celami redukcji GHG na lata 2030 i 2040.
Obecnie na stole znajduje się wiele propozycji jak te cele osiągnąć, w tym różne opcje jednolitej opłaty za emisje GHG w międzynarodowej żegludze oraz opcje mechanizmu opłat i ulg.
Dyskutowany jest również sposób dystrybucji dochodów z opłat. Opcje obejmują wykorzystanie dochodów do przyspieszenia adopcji zaawansowanych paliw i technologii zeroemisyjnych lub wsparcie wysiłków dekarbonizacyjnych w krajach rozwijających się.
Wpływ na kraje rozwijające się
Wysiłki dekarbonizacyjne mają wpłynąć na światową flotę w ogóle i wszystkie państwa członkowskie IMO, ale najmniej rozwinięte kraje i małe wyspy mają odczuć największy wpływ. Aby kierować procesem decyzyjnym IMO, przygotowano kompleksową ocenę wpływu skoncentrowaną na tych państwach, która również będzie omawiana na tegorocznym spotkaniu MEPC.
IMO dąży do uzgodnienia opłaty za emisje GHG i innych środków redukcji emisji w kwietniu, z ostatecznym przyjęciem planowanym na koniec 2025 r.