Jeszcze w tym roku pojawi się ustawa, która zobowiąże Kraków, Katowice i Wrocław do utworzenia stref czystego transportu
Jeszcze w tym roku pojawi się ustawa, która zobowiąże Kraków, Katowice i Wrocław do utworzenia stref czystego transportu (SCT), poinformował rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ) Hubert Różyk. 1 lipca swoją strefę czystego transportu wprowadziła już Warszawa.
Nowe przepisy jeszcze w tym roku
„Pracujemy nad tym i ta ustawa pojawi się na pewno w tym roku. Mówimy o miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, które dzisiaj notują przekroczenia norm jakości powietrza” – powiedział Różyk w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Wyjaśnił, że Komisja Europejska wskazała 4 miasta w Polsce, gdzie są przekroczenia norm jakości powietrza. „Mówimy o Warszawie, Krakowie, Katowicach i Wrocławiu – te miasta powinny wprowadzić polityki, które mają sprawić, że jakość powietrza będzie się poprawiała. Dzisiaj mówimy o 4 miastach, jeśli pojawią się kolejne, to one też będą zobowiązane do wprowadzenia strefy” – dodał.
Niebezpieczne stężenie NO2
20 czerwca w wykazie prac rządu pojawił się wpis MKiŚ o projekcie nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Zgodnie z informacją o projekcie, najbardziej narażone na zanieczyszczenie powietrza miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Projekt jest związany z realizacją kamieni milowych KPO. Obowiązek ma dotyczyć miast liczących powyżej 100 tys. mieszkańców, w których zgodnie z danymi Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska zostanie odnotowane przekroczenie dopuszczalnego średniorocznego poziomu dwutlenku azotu (NO2). Według danych za 2023 r. obowiązkiem tym objęte zostaną 4 polskie miasta: Warszawa, Kraków, Wrocław oraz Katowice.
SCT w Warszawie już działa
Jak informował wcześniej ESG Impulse, od 1 lipca 2024 r. przepisy związane z funkcjonowaniem strefy czystego transportu obowiązują w Warszawie. Na podstawie aktualnie obowiązującej ustawy każda gmina może wprowadzić swoją strefę czystego transportu.