Rozmowa z Dominiką Milion
Rozmowa z Dominiką Milion, Sustainability Director w Baltic Hub
Redakcja: W szerokim zakresie realizujecie model 3 R, czyli ponowne zużycie (reuse), recykling (recycle) oraz zastępowanie (replace). Co to w praktyce oznacza w Baltic Hub (BH)?
Dominika Milion: W Baltic Hub zasada 3R – reuse (ponowne użycie), recycle (recykling) i replace (zastępowanie) – odgrywa kluczową rolę, zwłaszcza biorąc pod uwagę skalę i specyfikę działalności naszego terminalu. Nasz dział techniczny wdraża te założenia na wielu płaszczyznach. Przykładem jest bieżnikowanie opon, które pozwala przedłużyć ich żywotność, czy regeneracja części zamiennych maszyn, co znacząco zmniejsza potrzebę produkcji nowych elementów. Współpracujemy także z firmami zajmującymi się zagospodarowaniem odpadów, przekazując im surowce, które mogą być ponownie wykorzystane w innych procesach.
Idziemy jednak dalej. Aby bardziej precyzyjnie dostosować nasze działania do założeń gospodarki obiegu zamkniętego, przeprowadzamy obecnie kompleksowy audyt dotyczący gospodarki odpadami. Jego celem jest dokładne zrozumienie, jakie odpady są generowane przez poszczególne działy, jak wygląda ich wewnętrzne przetwarzanie, a także, co dzieje się z nimi na etapie zewnętrznej utylizacji – do kogo trafiają i jakie procesy przetwarzania ich obejmują.
Na podstawie wyników audytu będziemy usprawniać nasze działania, dążąc do minimalizacji ilości odpadów wytwarzanych na terminalu i szukania nowych możliwości ich ponownego wykorzystania. Jeśli powstanie odpadu jest procesowo nieuniknione, dążymy do tego, aby przekazywać go firmom specjalizującym się w recyklingu zgodnym z hierarchią postępowania z odpadami. W tym celu poszukujemy także podmiotów, które w sposób innowacyjny podchodzą do zagospodarowania odpadów i także kierują się założeniami gospodarki obiegu zamkniętego.
Redakcja: Taksonomia UE, czyli system klasyfikacji ekonomicznej jednoznacznie wskazuje, że wspierane będą niemal wyłącznie inwestycje spod znaku sustainable. Czy jako duża firma – największy terminal kontenerowy w krajach bałtyckich – odczuliście to już na własnej skórze?
Dominika Milion: Wpływ Taksonomii UE – systemu klasyfikacji ekonomicznej wspierającego inwestycje zrównoważone – odczuwamy w Baltic Hub w sposób pośredni, ale coraz bardziej wyraźny. Choć sam system nie dotknął nas jeszcze bezpośrednio, obserwujemy rosnącą wagę kwestii zrównoważonego rozwoju w oczekiwaniach naszych interesariuszy.
Najbardziej zauważalny wpływ mają instytucje finansowe. W naszej umowie kredytowej dotyczącej terminalu T2 zawarte są kluczowe wskaźniki efektywności (KPI) związane z aspektami zrównoważonego rozwoju, które podlegają bieżącemu monitorowaniu. Natomiast w przypadku finansowania budowy terminalu T3, współpracowaliśmy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBRD), który stawia bardzo rygorystyczne wymagania w zakresie ESG. Monitorowanie tych wymagań odbywa się m.in. poprzez szczegółowe dokumenty, takie jak Environmental and Social Action Plan (ESAP) oraz Stakeholder Engagement Plan (SEP).
Dodatkowo zauważamy, że nasi klienci, w tym linie żeglugowe, coraz częściej porównują swoje standardy ESG do naszych. W ankietach i bezpośrednich kontaktach pytają o szczegóły naszych wewnętrznych regulacji, co wskazuje na rosnącą świadomość i znaczenie tych kwestii w branży logistycznej.
Redakcja: W szóstym już z kolej raporcie zrównoważonego rozwoju BH duży nacisk kładziecie – wiemy również, że czyni to Pani osobiście – na kwestie bezpieczeństwa pracowników, zmniejszenie liczby wypadków. W jaki sposób jest realizowany ten cel?
Dominika Milion: Bezpieczeństwo pracowników oraz wszystkich osób przebywających na terenie terminalu jest dla Baltic Hub wartością nadrzędną. Od lat konsekwentnie budujemy i wzmacniamy kulturę bezpieczeństwa, co odzwierciedla nasza przewodnia myśl – Safety in our DNA (Bezpieczeństwo jest w naszym DNA).
Realizacja tego celu odbywa się poprzez szerokie zaangażowanie pracowników w kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Organizujemy kompleksowe szkolenia dla wszystkich pracowników Baltic Hub, włącznie z kadrą zarządzającą. Organizujemy także wydarzenia związane z podnoszeniem standardów bezpieczeństwa, takie jak dzień otwarty dla pracowników łączący zabawę z nauką o bezpieczeństwie o nazwie Safety Fest czy konkursy kwartalne na wyróżniających się pracowników w zakresie przestrzegania zasad BHP, a także promujemy zgłaszanie sytuacji potencjalnie niebezpiecznych (funkcjonujących w BHCT pod nazwą alerty bezpieczeństwa).
Cyklicznie prowadzimy także cross inspections – wymianę wiedzy i doświadczeń między terminalami należącymi do naszej grupy. Dzięki współpracy z SIP, związkami zawodowymi oraz naszymi pracownikami, prowadzimy konsultacje dotyczące wdrażanych procedur. Zarówno nasz zespół BHP i zespół inspektorów bezpieczeństwa, ale także kadra zarządzająca regularnie przeprowadzają tzw. patrole bezpieczeństwa na terminalu, pamiętając o tym, że przykład odpowiednich postaw zawsze idzie z góry.
Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa dotyczy również naszych podwykonawców – organizujemy dla nich specjalistyczne szkolenia i egzekwujemy przestrzeganie norm BHP. Całość działań wspiera system zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy zgodny z normą ISO 45001.
Redakcja: W BH funkcjonuje Kodeks Postępowania i Etyki Biznesu, który stanowić ma „fundament działalności firmy” oraz Deklaracja Zrównoważonego Rozwoju, opublikowana po raz pierwszy w 2015 roku. Kogo i do czego zobowiązują te dokumenty?
Dominika Milion: Kodeks Postępowania i Etyki Biznesu oraz Deklaracja Zrównoważonego Rozwoju to filary działalności Baltic Hub.
Deklaracja Zrównoważonego Rozwoju to dokument, który zobowiązuje nas do działania w zgodzie z zasadami zrównoważonego biznesu. Wykracza on poza dbałość o jakość i satysfakcję klienta – kładziemy również nacisk na elementy środowiskowe (E), społeczne (S) oraz ładu korporacyjnego (G). Nasze systemy zarządzania BHP, ochroną środowiska i efektywnością energetyczną są zgodne z międzynarodowymi normami ISO, a przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, ograniczanie emisji i zużycia zasobów naturalnych to nasze codzienne priorytety.
Kodeks Postępowania natomiast wyznacza zasady, które obowiązują nie tylko nas, ale także naszych partnerów biznesowych. Oczekujemy, że klienci i kontrahenci Baltic Hub będą działać równie etycznie jak my – szanując prawa człowieka, przestrzegając zasad ładu korporacyjnego i minimalizując negatywny wpływ na środowisko.
***
- Baltic Hub Container Terminal Sp. z o.o. jest największym i najszybciej rozwijającym się polskim terminalem kontenerowym oraz jedynym terminalem głębokowodnym w rejonie Morza Bałtyckiego, do którego bezpośrednio zawijają statki z Dalekiego Wschodu.
- Terminal Baltic Hub, zlokalizowany jest w samym sercu Morza Bałtyckiego – w Porcie Gdańskim. Łączna długość dwóch głębokowodnych nabrzeży terminalu wynosi 1,3 km, co pozwala na obsługę 4 statków jednocześnie.
- Obsługuje ponad 700 statków rocznie, w tym 100 zawinięć największych kontenerowców świata. Baltic Hub był pierwszym terminalem kontenerowym na Morzu Bałtyckim, do którego bezpośrednio zawijały statki z Azji, a dzisiaj jest miejscem docelowym największych jednostek na świecie wyruszających z Chin, Korei oraz innych krajów azjatyckich.