Podejście jest różne w zależności od wielkości firmy
ESG staje się kluczowym elementem strategii biznesowych polskich organizacji, odpowiadając na rosnące oczekiwania inwestorów, klientów i pracowników. Jak pokazują dane ManpowerGroup, pracodawcy planują w ciągu najbliższych 12 miesięcy wdrożyć rozwiązania, które zapewnią przewagę konkurencyjną ich przedsiębiorstwom oraz przygotują je na wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem.
Zwiększone inwestycje w rozwój kompetencji
W ramach analizy ManpowerGroup polscy pracodawcy zostali zapytani o to, jakie decyzje dotyczące zatrudnienia podjęły lub planują podjąć organizacje w najbliższych 12 miesiącach, by zrealizować strategię ESG
Dynamicznie zmieniający się rynek wymaga otwartości, gotowości do ciągłej adaptacji oraz tworzenia dodatkowych stanowisk, czego bardzo dobrym przykładem jest obszar ESG. Pracodawcy wskazując pracownikom innowacyjne kierunki działania oraz wspierając ich w zdobywaniu odpowiednich kompetencji stwarzają warunki do rozwoju, co jest jedną z najważniejszych potrzeb zgłaszanych przez zatrudnionych
Luiza Luranc – Jaworek, dyrektorka sprzedaży w ManpowerGroup
Priorytety w zależności od wielkości firmy
Warto zauważyć, że podejście do ESG różni się w zależności od wielkości przedsiębiorstwa. Mniejsze firmy koncentrują się głównie na podnoszeniu kwalifikacji swoich pracowników, podczas gdy większe organizacje często poszukują nowych talentów do realizacji inicjatyw ESG. Wskazuje to na różnorodność strategii, które mogą być stosowane w zależności od specyfiki i potrzeb danej firmy.
Kariera w obszarze ESG
Kariera związana z ESG staje się coraz bardziej atrakcyjna dla młodych ludzi, zwłaszcza przedstawicieli pokolenia Z, którzy poszukują pracy mającej pozytywny wpływ na otoczenie. Wzrost znaczenia zrównoważonego rozwoju stwarza nowe możliwości zawodowe zarówno dla pracowników wewnętrznych, jak i dla konsultantów zewnętrznych. Jak podsumowuje Jaworek: „Stanowiska związane z ESG stanowią idealną odpowiedź na potrzeby młodych ludzi, którzy oczekują, że ich praca będzie miała głębszy sens.”