Wyznaczony termin upłynął 6 lipca 2024 r.
Komisja Europejska wszczęła postępowanie wobec 17 państw członkowskich, w tym Polski, za brak pełnej transpozycji dyrektywy dot. raportowania zrównoważonego rozwoju (CSRD). Wśród państw, które mają opóźnienie we wdrożeniu przepisów do krajowego porządku prawnego są: Belgia, Czechy, Niemcy, Estonia, Grecja, Hiszpania, Cypr, Łotwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Austria, Portugalia, Rumunia, Słowenia i Finlandia.
Brak pełnej transpozycji dyrektywy CSRD
Termin transpozycji upłynął 6 lipca 2024 r. W związku z tym Komisja wysyła wezwania do usunięcia uchybienia do zainteresowanych państw członkowskich, które mają teraz dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi i zakończenie transpozycji. W przypadku braku zadowalającej odpowiedzi Komisja może podjąć decyzję o wydaniu uzasadnionej opinii.
Nowe zasady sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju mają zastosowanie od lat obrotowych rozpoczynających się 1 stycznia 2024 r. lub później. W przypadku braku transpozycji tych przepisów do krajowych porządków prawnych nie będzie możliwe osiągnięcie niezbędnego poziomu harmonizacji sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju w UE.
Polska ustawa CSRD trafiła do Komisji Prawniczej
Jak pisaliśmy na łamach ESGimpulse.com , projekt polskiej ustawy CSRD został oznaczony jako pilny. Ministerstwo Finansów przekazało projekt do Stałego Komitetu Rady Ministrów (SKRM) 20 sierpnia 2024 r., a jego wpis pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) 23 sierpnia 2024 r.
Według RCL w połowie września rządowy projekt trafił do Komisji Prawniczej.
Choć projekt ustawy transponującej dyrektywę CSRD do polskiego prawa „najprawdopodobniej” trafi do Sejmu w ciągu najbliższych tygodni, to proces legislacyjny może się wydłużyć. Nawet w przypadku przyjęcia ekspresowego trybu pracy w Sejmie, przepisy muszą jeszcze przejść przez Senat, zostać podpisane przez Prezydenta i opublikowane w Dzienniku Ustaw. A to może oznaczać brak przepisów w zakresie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w 2024 roku.
O dyrektywie CSRD
CSRD wprowadza nowe zasady sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju. Wymaga ona od dużych spółek i spółek giełdowych (z wyłączeniem mikroprzedsiębiorstw) ujawniania informacji na temat zagrożeń społecznych i środowiskowych, na jakie są narażone, oraz na temat tego, w jaki sposób ich działalność wpływa na ludzi i środowisko. Celem jest pomoc inwestorom i innym interesariuszom w ocenie wyników spółek w zakresie zrównoważonego rozwoju.