Inwestycje w małe reaktory modułowe
Rosnące zapotrzebowanie na energię zmusza gigantów technologicznych do szukania jej nowych źródeł. Według informacji agencji Reuters zarówno Amazon jak i Google planują zasilać centra danych energią, pochodzącą z atomu, konkretnie z małych reaktorów modułowych (SMR, ang. small modular reactors). Działania te mają również na celu wsparcie celów klimatycznych, przyczyniając się do redukcji emisji dwutlenku węgla.
Nowe umowy Amazonu
Amazon.com podpisał trzy umowy dotyczące rozwoju technologii energetyki jądrowej zwanej małymi reaktorami modułowymi. Firma sfinansuje studium wykonalności projektu SMR w pobliżu zakładu Northwest Energy w stanie Waszyngton. SMR ma zostać opracowany przez X-Energy. Szczegóły finansowe nie zostały ujawnione.
Na mocy umowy Amazon będzie miał prawo do zakupu energii elektrycznej z czterech modułów. Energy Northwest, konsorcjum państwowych przedsiębiorstw użyteczności publicznej, będzie miało możliwość dodania do ośmiu modułów o mocy 80 MW, co daje łączną moc do 960 MW, czyli wystarczającą do zasilenia równowartości ponad 770 tys. domów w USA. Dodatkowa moc miałby być dostępna zarówno dla inwestora jak i do zasilania domów i firm.
Google i jego pionierskie podejście
W tym samym czasie Google podpisał umowę na zakup energii z wielu małych reaktorów modułowych w celu zaspokojenia zapotrzebowania na energię elektryczną dla sztucznej inteligencji. Współpraca giganta z firmą Kairos Power ma na celu uruchomienie pierwszego reaktora do 2030 r., a kolejne mają być wdrażane do 2035 r. Dzięki temu Google planuje zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię związane z rozwojem AI, oferując jednocześnie stabilne źródło czystej energii.
Wyzwania i przyszłość energii jądrowej
Firmy technologiczne podpisały w tym roku wiele umów z firmami nuklearnymi, ponieważ sztuczna inteligencja zwiększa zapotrzebowanie na energię w USA po raz pierwszy od dziesięcioleci, chociaż terminy realizacji projektów nuklearnych są zwykle opóźnione o lata.
Według szacunków Goldman Sachs, w latach 2023-2030 zużycie energii w amerykańskich centrach danych wzrośnie około trzykrotnie i będzie wymagało około 47 gigawatów nowej mocy wytwórczej. Goldman zakłada, że gaz ziemny oraz energia z wiatru i słońca mogą wypełnić tę lukę. Mimo entuzjazmu wokół SMR, technologia ta nie jest wolna od kontrowersji. Krytycy wskazują na wysokie koszty oraz obawy dotyczące bezpieczeństwa i zarządzania odpadami radioaktywnymi.