Sektor rolno-spożywczy jest ogromnym, niedocenianym źródłem działań na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu
Zdaniem ekspertów Banku Światowego, sektor rolno-spożywczy jest ogromnym, niedocenianym źródłem działań na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu. Może on mieć znaczący wpływ za sprawą oczyszczania atmosfery z węgla poprzez ekosystemy i gleby. Szacuje się, że korzyści z inwestowania w redukcję emisji z sektora rolno-spożywczego są znacznie większe niż ponoszone koszty. Roczne inwestycje będą musiały wzrosnąć szacunkowo 18-krotnie, do 260 mld $, aby zmniejszyć obecne emisje rolno-spożywcze o połowę do 2030 r. i wprowadzić świat na ścieżkę zerowej emisji netto do 2050 r. Poprzednie szacunki pokazują, że korzyści zdrowotne, ekonomiczne i środowiskowe mogą wynieść nawet 4,3 bln $ w 2030 r., co oznacza zwrot kosztów inwestycji w stosunku 16 do 1.
Ograniczenie popytu na wysokoemisyjną żywność
Kraje wysoko rozwinięte powinny zmniejszyć swój popyt konsumpcyjny na żywność pochodzenia zwierzęcego o wysokiej emisji. Mogą one wpływać na konsumpcję poprzez zapewnienie, że koszty środowiskowe i zdrowotne ponoszone przez społeczeństwo są w pełni uwzględnione w cenach żywności. Kraje te mogą również przesunąć dotacje na czerwone mięso i nabiał w kierunku żywności o niższej emisji, takiej jak drób czy owoce i warzywa. Zapotrzebowanie na energię w sektorze rolno-spożywczym jest najwyższe w krajach o wysokich dochodach, więc powinny one podejmować więcej działań w kierunku promocji energii odnawialnej.
Kraje średniodochodowe pomocne z walce z emisją
Kraje o średnim dochodzie również mają ogromne możliwości ograniczenia emisji z sektora rolno-spożywczego. Piętnaście dużych krajów, w większości o średnich dochodach, odpowiada za prawie dwie trzecie światowego potencjału redukcji emisji w opłacalny sposób. Jedna trzecia światowych możliwości takiej redukcji wiąże się z użytkowaniem gruntów w krajach o średnich dochodach. Ograniczenie przekształcania lasów w pola uprawne lub pastwiska oraz promowanie ponownego zalesiania lub agroleśnictwa może przynieść znaczne redukcje emisji i magazynowanie węgla w biomasie i glebie.
Najbardziej emisyjne kraje
Wśród 10 krajów generujących najwyższe emisje z systemu rolno-spożywczego, siedem należy do grupy państw o średnim dochodzie, na czele z Chinami, Brazylią oraz Indiami. Tylko jeden kraj z tego zestawienia, jakim jest Demokratyczna Republika Konga, to państwo niskodochodowe. Kraje wysoko rozwinięte (Stany Zjednoczone i Kanada) zajmują jedynie dwie pozycje w zestawieniu.