Znaczny spadek zużycia węgla, wzrost wykorzystania OZE i zmniejszone zużycie energii w Europie
Całkowita emisja gazów cieplarnianych netto w UE spadła w 2023 r. o 8% rok do roku – to szacunkowe dane zawarte w najnowszym raporcie „Trendy i prognozy” opracowanym przez zespół Europejskiej Agencji Środowiska (EEA). Co wpłynęło na wynik? Znaczny spadek zużycia węgla i wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii, a także zmniejszone zużycie energii w całej Europie. Utrzymanie tego tempa zmian, może zagwarantować osiągnięcie wspólnocie celów klimatycznych i energetycznych.
Spadek emisji gazów cieplarnianych w UE
Według wstępnych danych zawartych w raporcie Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), w 2023 roku łączne emisje gazów cieplarnianych netto w Unii Europejskiej spadły o 37% w porównaniu do poziomów z 1990 r. Po dwóch latach wolniejszego postępu, spowodowanego kryzysem związanym z COVID-19 oraz kryzysem energetycznym, UE wraca na ścieżkę silnej redukcji emisji, co jest kluczowe dla osiągnięcia neutralności klimatycznej. Jednocześnie autorzy raportu podkreślają, że konieczne są dalsze działania i inwestycje, który pomogą utrzymać tempo spadku.
Prawo klimatyczne UE wyznacza ambitne cele
Prawo klimatyczne UE wyznacza ambitne cele redukcji emisji gazów cieplarnianych, dążąc do obniżenia ich poziomu o 55% do 2030 r. w porównaniu z 1990 r. oraz osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Cele te obejmują także pochłanianie netto z sektora użytkowania gruntów i leśnictwa oraz emisje z międzynarodowego lotnictwa. Prognozy wskazują, że, biorąc pod uwagę tylko dotychczasowe przedsięwzięcia klimatyczne, państwa członkowskie mogą osiągnąć redukcję emisji o 43%, a dodatkowe plany mogą zwiększyć ten wskaźnik do 49%. Wymaga to jednak aktualizacji krajowych planów energetycznych i klimatycznych, aby zamknąć lukę w realizacji celów.
Wyzwania w dążeniu do neutralności klimatycznej
W raporcie EEA podkreślono, że utrzymanie tempa w kierunku neutralności klimatycznej wymaga jasnej i przewidywalnej polityki po 2030 r., w tym ustalenia celu redukcji emisji netto o 90% do 2040 r. oraz zapewnienia odpowiednich inwestycji w gospodarkę o zerowej emisji. Prognozy na lata 2040 i 2050 wskazują na rosnącą lukę między oczekiwanymi emisjami krajowymi a celami UE, co podkreśla potrzebę ciągłego rozwoju nowych polityk i środków, aby zapewnić skuteczną redukcję emisji oraz pochłanianie dwutlenku węgla.