Pomimo ciągłej ogólnej poprawy jakości powietrza, obecne standardy nadal nie są spełniane w całej Europie

Pomimo ciągłej ogólnej poprawy jakości powietrza, obecne standardy nadal nie są spełniane w całej Europie, podaje Europejska Agencja Środowiska. Jak wynika z najnowszych badań, 96% populacji miejskiej UE wciąż jest narażona na niebezpieczne stężenia drobnego pyłu zawieszonego (PM2,5).
Większość mieszkańców narażona
W 2022 r., pomimo trwającej redukcji emisji, większość populacji miejskiej UE nadal była narażona na szkodliwe dla zdrowia zanieczyszczenia powietrza. W szczególności prawie cała populacja miejska była narażona na stężenia PM2,5 powyżej rocznego poziomu zalecanego przez WHO na 2021 r. wynoszącego 5 µg/m3 oraz na stężenia ozonu (O3) powyżej krótkoterminowego poziomu zalecanego wynoszącego 100 µg/m3.
Alarmujące wyniki
Niewiele bardziej optymistyczne, choć nadal alarmujące, są wskaźniki stężeń innych szkodliwych zanieczyszczeń dla mieszkańców miast UE. Standardy pod względem stężenia pyłu zawieszonego spełnione nie są dla 9% mieszkańców, a od niebezpiecznego wpływu benzo(a)pirenu uchronionych nie jest 13%. Wspomniany wcześniej wskaźnik stężenia ozonu zagraża aż 19% mieszkańców.
Czyste powietrze ratuje życie
Jak wynika z analizy Europejskiego Centrum Czystego Powietrza, które zbadało, czy poprawa jakości powietrza przekłada się na nasze zdrowie, dzięki czystszemu powietrzu udało się uchronić życie ponad 25 tysięcy osób. Analizą objęto mieszkańców województw: śląskiego, małopolskiego i mazowieckiego w latach 2018-2022. Największą poprawę odnotowano w województwie śląskim – ponad 12,5 tysiąca zgonów mniej, podaje portal światoze.pl.