28 listopada 2023 r. Komisja Europejska (KE) wydała komunikat o przyjęciu pierwszej Unijnej listy projektów będących przedmiotem wspólnego i wzajemnego zainteresowania. Jest to spis 166 transgranicznych projektów energetycznych, które są elementem działań ku osiągnięciu celów Europejskiego Zielonego Ładu. Ponad połowa (85) z nich to inwestycje w sektor energii elektrycznej, również w projekty na morzu i […]
28 listopada 2023 r. Komisja Europejska (KE) wydała komunikat o przyjęciu pierwszej Unijnej listy projektów będących przedmiotem wspólnego i wzajemnego zainteresowania. Jest to spis 166 transgranicznych projektów energetycznych, które są elementem działań ku osiągnięciu celów Europejskiego Zielonego Ładu. Ponad połowa (85) z nich to inwestycje w sektor energii elektrycznej, również w projekty na morzu i tzw. inteligentne sieci (ang. smart grids). Po raz pierwszy w ramowym planie zostały ujęte projekty wodorowe, w tym budowa elektrolizerów. Ponadto, lista zawiera 14 inwestycji związanych z wychwytywaniem i magazynowaniem CO2.
Stworzenie listy i wykonanie projektów z niej ma pozwolić UE osiągnąć cel, by odnawialne źródła energii stanowiły 42,5% w ogólnej produkcji wspólnoty do 2030 r. Dokument zostanie teraz przekazany do Parlamentu i Rady Europejskiej do dalszych prac legislacyjnych.
W innym ze swoich komunikatów KE ogłosiła przyjęcie Planu działania w sprawie sieci przesyłowych, który ma przyspieszyć rozbudowę tychże sieci, w tym ma pomóc w wykonaniu projektów z listy wspólnego i wzajemnego zainteresowania. Wobec spodziewanego wzrostu zapotrzebowania na prąd w UE na poziomie 60% do 2030 r., KE przewiduje, że inwestycje potrzebne na przygotowanie i zmodernizowanie sieci to aż 584 mld €.