Następnie ustawa zostanie przekazana do podpisu Prezydenta RP

6 grudnia br. Sejm, po rozpatrzeniu poprawek Senatu, zakończył prace nad ustawą o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Ustawa wdraża dyrektywę w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD – Corporate Sustainability Reporting Directive).
Warto przypomnieć, że proces legislacyjny związany z tą ustawą był burzliwy. W listopadzie 2024 r., podczas obrad Sejmu, Konfederacja złożyła wniosek o odrzucenie projektu w całości. Ostatecznie, po rozpatrzeniu poprawek Senatu, które miały charakter techniczno-legislacyjny, Sejm zakończył prace nad ustawą 6 grudnia 2024 r.
Kluczowe zmiany
Zgodnie ze zmianami do ustawy o rachunkowości docelowo duże jednostki i duże grupy kapitałowe oraz mali i średni emitenci z rynku regulowanego będą publikowali informacje niezbędne do zrozumienia wpływu ich działalności na kwestie środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego (ESG). Obowiązek sprawozdawczości będzie wchodził stopniowo. Jako pierwsze swoje raporty złożą w 2025 r. największe jednostki, które mają już doświadczenie w sprawozdawczości ESG.
Ustawa, w ślad za dyrektywą delegowaną UE, podnosi również kryteria wielkości przedsiębiorstw mikro, małych, średnich i dużych. Oznacza to, że więcej jednostek będzie mogło skorzystać z uproszczeń w zakresie rachunkowości.