W 2023 r. średni wiek pracujących we wszystkich branżach wyniósł 42 lata

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) dokonał analizy danych BAEL (Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności, kwartalne badanie reprezentacyjne ludności przeprowadzane przez Główny Urząd Statystyczny). Wynika z niej, że średni wiek osób pracujących w 2023 r. wzrósł w każdej branży w porównaniu z 2008 r. W 2023 r. średni wiek we wszystkich branżach wyniósł 42 lata, co stanowiło wzrost o 2 lata.
Najstarsi pracownicy nieruchomości, najmłodsi z sektora informacji i IT
Najstarszą grupą byli pracownicy i samozatrudnieni w branży nieruchomości – ich średni wiek to 48 lat. Z kolei najmłodszą grupą były osoby z sektora informacji i IT, których średni wiek wyniósł 37 lat.
Niski odsetek pracujących powyżej 50. r. życia w informacji i IT wyróżnia się na tle innych branż. W 2023 r. wyniósł on tylko 10%. Branża jest zdominowana przez osoby w wieku 25-39 lat, które stanowiły aż 59 % pracowników i samozatrudnionych w IT. Najwięcej osób 50+ pracuje w obszarach:
- nieruchomości (43%),
- administrowania i działalności wspierającej (41%),
- opieki zdrowotnej (40%),
- rolnictwa (40%),
- branży wodno-kanalizacyjnej (39%),
- energetyki (38%) i
- edukacji (38 %).
Ich wkład w pozostałe obszary jest także istotny – waha się od 20 do 31%.
Deficyty kadrowe a starzenie się społeczeństwa
Aktywizacja zawodowa osób po 50. roku życia jest istotna ze względu na postępujący proces starzenia się populacji oraz deficyty kadrowe występujące na polskim rynku pracy. Zgodnie z badaniem Barometr zawodów, w 2024 r. braki kadrowe pojawią się w 29 zawodach. Część z nich pokrywa się z obszarami, w których obecnie odsetek osób powyżej 50 lat jest wysoki, np. wśród pielęgniarek, położnych i nauczycieli – uznawanych za zawody deficytowe.
Dyskryminacja ze względu na wiek
W krajach OECD zatrudnienie jest najwyższe wśród osób w wieku około 45 lat, a następnie gwałtownie spada po ukończeniu 50 lat. Badanie eksperymentalne Polskiego Instytutu Ekonomicznego z 2022 r. potwierdza, że na polskim rynku pracy występuje zjawisko dyskryminacji ze względu na wiek – aż 9 na 10 aplikacji pracowników po 50. roku życia pozostało bez odpowiedzi.