Obszerny dokument liczy aż 52 strony
7 sierpnia 2024 r. KE udostępniła nowy, 52 stronnicowy dokument z zestawem często zadawanych pytań (FAQ) dot. unijnej dyrektywy w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD). Ma on być ułatwieniem m.in. dla firm, organizacji biznesowych i audytorów we wdrażaniu wymogów dot. sprawozdawczości. Pierwsze raporty zgodne z dyrektywą CSRD będą opracowywane już w przyszłym roku.
Zestaw FAQ dot. CSRD został tak opracowany, aby uwzględnić informacje i uwagi otrzymane od firm, realnie pomóc im w zmniejszeniu obciążeń administracyjnych oraz zapewnić większą jasność i pewność, ułatwiającą spełnienie wymogów prawnych.
Często zadawane pytania uwzględniają informacje otrzymane od firm i obejmują takie kwestie, jak zakres, daty stosowania i wyłączenia. Wyjaśniają one m.in., kiedy spółki mogą korzystać z szacunków zamiast zbierać informacje o łańcuchu wartości od dostawców lub partnerów. FAQ obejmuje również kwestie związane z audytem i poświadczeniem, takie jak wymogi dotyczące zatwierdzania i szkolenia audytorów oraz wymogi akredytacyjne dla niezależnych dostawców usług poświadczających.
Dokument jest dostępny tu: KLIK
Czym jest CSRD?
CSRD (Corporate Sustainability Reporting) to dyrektywa unijna w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju, której celem jest łatwy dostęp do rzetelnych i wiarygodnych informacji w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Od kiedy raporty zgodne z dyrektywą CSRD?
Zgodnie z dyrektywą, pierwsze sprawozdania przedsiębiorstwa zobligowane będą złożyć w roku 2025 – w tym przypadku obowiązek sprawozdawczy obejmie rok obrotowy rozpoczynający się od 1 stycznia 2024 r. lub po tej dacie.
Kto musi raportować zgodnie z dyrektywą CSRD?
W Polsce obowiązkiem sprawozdań od przyszłego roku objęte będą:
- Jednostki interesu publicznego, czyli np. spółki notowane na GPW
- Przedsiębiorstwa przekraczającą średnią liczbę 500 zatrudnionych w roku obrotowym
podmioty spełniają przynajmniej jedno z dwóch warunków:
- suma bilansowa powyżej 20 mln €,
- przychody netto ze sprzedaży powyżej 40 mln €.
ESG Impulse wcześniej pisało też o projekcie ustawy implementującej dyrektywę CSRD do polskiego prawa: KLIK