Komitet KIG ds. ESG przyjął długo oczekiwany projekt ustawy implementującej dyrektywę CSRD
Komitet KIG ds. ESG przyjął długo oczekiwany projekt ustawy implementującej dyrektywę CSRD oraz dyrektywę delegowaną do krajowego ustawodawstwa. Wyrażając nadzieję, że proces sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, zwłaszcza dla MŚP, będzie dzięki odpowiedniej legislacji przebiegał sprawnie, zwrócił uwagę na aspekty budzące obawy.
Obowiązek raportowania pod okiem biegłych
W ocenie komitetu na skuteczne przygotowanie się firm do obowiązku raportowania ESG, przebieg procesu a także jakość sprawozdań zrównoważonego rozwoju, poza mechanizmami prawnymi, mają wpływ elementy takie jak edukacja biegłych rewidentów, przyjęcie jednolitego standardu atestacji, poziom przygotowania firm audytorskich czy odpowiedni czas na przygotowanie sprawozdania.
Kompetencje ekspertów istotne
Zdaniem komitetu konieczne jest wyznaczenie kryteriów definiujących zakres kompetencji, wiedzy i doświadczenia ekspertów zewnętrznych. Ich brak generuje ryzyko oceny kluczowych kwestii ESG przez nieuprawnione i niewykwalifikowane podmioty, a tym samym obniżenie jakości procesu atestacji. Konieczne będzie również rozszerzenie rejestru biegłych rewidentów i listy firm audytorskich prowadzonych przez Polską Izbę Biegłych Rewidentów o informacje dotyczące posiadania przez biegłego rewidenta uprawnień do atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Biegli oceniają również, że wydłużone powinny zostać terminy na złożenie sprawozdania z działalności.
Czym jest CSRD?
Jak informował wcześniej ESG Impulse, wdrożenie standardów CSRD zostało odroczone do 30 czerwca 2026 r. CSRD (Corporate Sustainability Reporting) to dyrektywa unijna w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju, której celem jest łatwy dostęp do rzetelnych i wiarygodnych informacji w zakresie zrównoważonego rozwoju.