Amerykańskie banki zaczynają rewidować swoje zaangażowanie w inicjatywy związane z ochroną klimatu

W ostatnich dniach trzy znaczące instytucje finansowe — Bank of America, Citigroup oraz Morgan Stanley — ogłosiły swoje odejście z Net-Zero Banking Alliance (NZBA), międzynarodowego sojuszu wspieranego przez ONZ, którego celem jest osiągnięcie zerowej emisji gazów cieplarnianych do 2050 r. Jak podaje serwis ESG DIVE: amerykańskie banki zaczynają rewidować swoje zaangażowanie w inicjatywy związane z ochroną klimatu, w grudniu koalicję opuściły Goldman Sachs i Wells Fargo.
Net-Zero Banking Alliance (NZBA) to globalna inicjatywa zrzeszająca banki, które zobowiązały się do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r. Powstała w kwietniu 2021 r. i jest częścią szerszej inicjatywy finansowej ONZ. Jeszcze w październiku na łamach ESG Impulse pisaliśmy o tym, że do NZBA dołącza coraz więcej banków, a od momentu powstania sojuszu w kwietniu 2021 r., liczba jego członków wzrosła ponad trzykrotnie, z 43 do 144 banków, a ich zasięg geograficzny rozszerzył się z 23 do 44 krajów.
Dlaczego banki opuszczają NZBA?
Pierwsze swoje odejście ogłosiły Bank of America i Citigroup, a Morgan Stanley dołączył do nich dwa dni później. W komunikatach prasowych przedstawiciele obu banków podkreślili, że mimo opuszczenia NZBA pozostają zaangażowani w realizację własnych celów związanych z neutralnością węglową. Citi wskazało na potrzebę skoncentrowania się na usuwaniu przeszkód w mobilizacji kapitału na rynkach wschodzących, aby wspierać transformację niskowęglową. Z kolei Bank of America zadeklarował dalszą współpracę z klientami w zakresie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Morgan Stanley również nie podał konkretnych powodów swojego odejścia, ale zapewnił, że jego zaangażowanie w dążenie do zerowej emisji pozostaje niezmienne.
NZBA pod lupą, banki nie lubią presji
Odejścia instytucji finansowych z Net-Zero Banking Alliance nie są przypadkowe, to wynik presji politycznej i prowadzonych dochodzeń przez Partię Republikańską. W 2024 r. republikańscy szefowie rolnictwa z 12 stanów, w tym Alabamy, Georgii, Florydy i Teksasu, zażądali od członków NZBA informacji na temat ich planów osiągnięcia zerowego statusu netto w swoich portfelach rolnych.
Wcześniej, jesienią 2022 r., 14 republikańskich prokuratorów generalnych rozpoczęło z kolei dochodzenie w sprawie Net-Zero Banking Alliance, badając zobowiązania klimatyczne sygnatariuszy w związku z zarzutami, blokowania przez banki kredytów dla firm naftowych. Oba dochodzenia były skierowane przeciwko Goldman Sachs, Bank of America, Citigroup, JPMorgan Chase, Morgan Stanley i Wells Fargo i dot. bezpośrednio ich udziału w NZBA.