Dane z raportu London Stock Exchange Group (LSEG)
Globalny rynek OZE i innych „zielonych” rozwiązań to drugi najlepiej rozwijający się sektor światowej gospodarki ostatniej dekady, zaraz po branży technologicznej, wynika z najnowszego raportu London Stock Exchange Group (LSEG). Po znacznych spadkach z 2022 r., „zielona” gospodarka odrobiła straty w 2023 r., a w I kw. 2024 r. rynek ten wart był ponad 7 bln $.
„Zielony” rynek przoduje na świecie
„Zielony” rynek to w ujęciu LSEG te gałęzie gospodarki, które zajmują się wszelkimi rodzajami usług i wytwarzaniem produktów, które służą zrównoważonemu rozwojowi. Mowa tu więc zarówno o wiatrakach, farmach słonecznych, jak też o produkcji samochodów elektrycznych, czy zrównoważonych środowiskowo materiałach. Jak czytamy w raporcie „Investing in the green economy 2024”, sektor ten był najprężniej prosperującym graczem na światowych giełdach w ciągu ostatniej dekady, zaraz po branży technologicznej. W tym okresie jego złożona stopa wzrostu (compound annual growth rate, CAGR) osiągnęła poziom 13,8%, co było wyraźnie powyżej średniej światowego rynku akcji (8,3%). Według stanu na marzec 2024 r., kapitalizacja giełdowa „zielonej” gospodarki osiągnęła poziom 7,2 bln $, co oznacza skokowy wzrost w porównaniu z sumą nieco ponad 5 bln $ w 2022 r. Według danych LSEG udział tego sektora w globalnym rynku wynosił 8,6%. Przychody natomiast wynosiły ok. 4,8 bln $ w 2023 r., tylko nieznacznie przewyższając te z 2022 r.
Niemal każda branża dokłada się do „zielonego” rynku
Dane LSEG wskazują, że światowy rynek giełdowy obejmujący firmy oferujące „zielone” rozwiązania jest zdominowany przez 4 największe branże. W ujęciu generowanych przychodów są to: firmy technologiczne (udział 32%), towary i usługi przemysłowe (19%), sektor usług użyteczności publicznej (11%), oraz branża motoryzacyjna (11%). Jednak należy zauważyć, że pośród reszty tego „tortu” jest jeszcze spora grupa innych rodzajów działalności, które dokładają się do rozwoju „zielonej” gospodarki. Są to np. budownictwo, handel, energetyka, nieruchomości, czy przemysł chemiczny.
W piątej już edycji corocznego raportu „Investing in the Green Economy Report”, LSEG wykorzystał swoje własne dane, rozwiązania analityczne i indeksowe do pomiaru ekspozycji spółek na zieloną gospodarkę. Oceniano ponad 19 tys. spółek na całym świecie oraz dane dotyczące przychodów skategoryzowanych w 133 kategoriach „zielonych” produktów i usługa w oparciu o system klasyfikacji zielonych przychodów FTSE Russell.