Oto kluczowe zalecenia UNEP FI, w których kraje G20 mogą podjąć działania
Grupa G20, składająca się z 19 krajów i Unii Europejskiej, reprezentuje łącznie 85% światowej gospodarki, co stawia ją w doskonałej pozycji do wprowadzania rzeczywistych zmian w globalnej gospodarce poprzez współpracę. Jednocześnie kraje G20 są również odpowiedzialne za 76% światowych emisji gazów cieplarnianych (GHG), co czyni je ważną grupą w przejściu do zrównoważonej i niskoemisyjnej przyszłości. W tym roku, podczas Forum G20 w Brazylii, w centrum uwagi znajduje się to, w jaki sposób możemy „zbudować sprawiedliwy świat i zrównoważoną planetę” poprzez reformę globalnego zarządzania i lepszą łączność polityczną w ramach G20.
Zalecenia UNEP FI
W lipcu 2024 r. Inicjatywa Finansowa Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP FI) przedłożyła trzy dokumenty wejściowe grupie roboczej G20 ds. zrównoważonego finansowania, opowiadając się za gospodarką przyjazną naturze i sprawiedliwą transformacją. Oto kluczowe zalecenia, w których kraje G20 mogą podjąć działania:
- Zwiększenie przejrzystości w ujawnianiu informacji związanych z przyrodą w sektorze korporacyjnym i finansowym oraz w planach sprawiedliwej transformacji.
- Wspieranie MŚP w ocenie i dobrowolnym raportowaniu kwestii związanych z przyrodą, zwłaszcza na rynkach wschodzących.
- Opracowanie pozytywnych dla przyrody i interoperacyjnych taksonomii zrównoważonego finansowania.
- Wspieranie wiarygodnych produktów inwestycyjnych i rynków dla rozwiązań opartych na przyrodzie (NbS), w tym zwiększanie integralności rynku dla wiarygodnych kredytów bioróżnorodności.
- Dostosowanie podejść regulacyjnych do kontekstu lokalnego.
Kraje G20 z ogromną mocą
Rola G20 w kształtowaniu globalnej polityki gospodarczej jest ważniejsza niż kiedykolwiek. Przyjmując zalecenia UNEP FI, G20 może poprowadzić świat w kierunku przyszłości pozytywnej dla przyrody i sprawiedliwej społecznie. Wiąże się to ze wzmocnieniem ujawniania informacji przez przedsiębiorstwa i sektor finansowy, dostosowaniem przepisów do różnych kontekstów lokalnych, opracowaniem interoperacyjnych taksonomii zrównoważonego finansowania i stworzeniem ram regulacyjnych w celu skalowania finansowania rozwiązań opartych na przyrodzie. Kroki te mają kluczowe znaczenie dla dostosowania wzrostu gospodarczego do zarządzania środowiskiem i sprawiedliwości społecznej, przygotowując grunt pod odporną i sprzyjającą włączeniu społecznemu globalną gospodarkę.