Teraz projekt trafi pod obrady Sejmu

2 października 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw (UC14). Następnie zostanie on skierowany do rozpatrzenia przez Sejm.
Projekt ustawy dokonuje implementacji dyrektywy w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD – Corporate Sustainability Reporting Directive), a także dyrektywy delegowanej KE 2023/2775 w odniesieniu do dostosowania kryteriów wielkości przedsiębiorstwa dla mikro-, małych, średnich i dużych jednostek lub grup.
Wdrażane przepisy stanowią kolejny krok na drodze rozwoju tzw. raportowania niefinansowego, które zostało w CSRD nazwane sprawozdawczością zrównoważonego rozwoju. Zgodnie ze zmianami do ustawy o rachunkowości docelowo duże jednostki oraz mali i średni emitenci z rynku regulowanego będą raportowali informacje niezbędne do zrozumienia wpływu ich działalności na obszary środowiskowy, spraw społecznych i ładu korporacyjnego oraz do zrozumienia wpływu tych trzech obszarów na rozwój, sytuację i wyniki jednostki. W zakresie zmiany ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym wprowadza się przepisy regulujące przeprowadzanie atestacji ww. sprawozdawczości przez biegłych rewidentów.
Pisaliśmy wcześniej na łamach ESG Impulse, że KE wezwała 17 krajów Wspólnoty, w tym m.in. Polskę do pełnej transpozycji dyrektywy CSRD, bo wyznaczony termin upłynął 6 lipca 2024 r.
Czy wdrożenie CSRD jest możliwe w tym roku?
W przypadku przyjęcia ekspresowego trybu pracy w Sejmie, przepisy muszą jeszcze przejść przez Senat, zostać podpisane przez Prezydenta i opublikowane w Dzienniku Ustaw. A to może oznaczać brak przepisów w zakresie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w 2024 roku.