Od 1 lipca 2024 r. statki pływające w Arktyce nie mogą używać ciężkiego oleju napędowego
Zgodnie z ustaleniami Międzynarodowej Organizacji Morskiej od 1 lipca 2024 r. statki pływające w Arktyce nie mogą używać ciężkiego oleju napędowego. W zamian powinny być napędzane mniej emisyjnymi paliwami np. niskosiarkowymi. Jednak jest wątpliwe na ile skutecznym będzie ten zakaz, skoro stosować do niego nie ma zamiaru się Rosja, a niektóre inne kraje ociągają się z jego wprowadzeniem. Pojawiły się też głosy, że nowe paliwa mogą być jeszcze bardziej szkodliwe, niż tradycyjne w przypadku wycieków.
Zakaz ciężkiego oleju napędowego
Zgodnie z postanowieniami Międzynarodowej Organizacji Morskiej (International Maritime Organisation; IMO), organizacji afiliowanej przy ONZ, z 2021 r., od 1 lipca 2024 r. statki pływające po Oceanie Arktycznym nie powinny używać ciężkiego oleju napędowego (ang. heavy fuel oil; HFO). W zamian, wskazane jest, by były napędzane nisko- i ultraniskosiarkowymi paliwami (very/ultra low sulphur fuel oil; VLSFO/ULFSO). Jednak, jak podaje agencja Reuters, istnieje obawa co do tego jak skutecznym będzie ten zakaz ze względu na różne działania poszczególnych krajów. Norwegia już wcześniej wprowadziła zakaz stosowania HFO wokół swojego archipelagu Svalbard, czego przykładem może być kara dla jednego z irlandzkich armatorów w wysokości ok. 100 tys. $. Z kolei Rosja, z jej ogromną linią brzegową w Arktyce najprawdopodobniej nie zastosuje zakazu, a kraje takie jak np. Kanada, Dania czy Finlandia przewidują okresy przejściowe lub dopiero mają zamiar przyjąć odpowiednie wewnętrzne regulacje prawne.
Mniej szkodliwe paliwa bardziej szkodliwe?
Co ciekawe, w dzień wprowadzenia zakazu (1 lipca 2024 r.) Rada Arktyczna (ang. Arctic Council) wydała komunikat, w którym twierdzi, że nowe paliwa (VLSFO i ULFSO) mogą okazać się wręcz bardziej groźne dla środowiska, niż te tradycyjne w przypadku np. wycieków. Wg organizacji ma to związek z faktem, że ze względu na swoją strukturę, m.in. na dodawane parafiny, nie będą mogły być skutecznie wyłapywane przez sprzęt do usuwania skutków wycieków.
Morski transport arktyczny rośnie
Ze względu na ustępującą zmianom klimatu pokrywę lodową, morskie szklak arktyczne są coraz częściej wykorzystywane w transporcie. Jak podaje Rada Arktyczna, liczba statków w regionie wzrosła o 37% w latach 2013-2023, a łączny dystans jaki pokonały one w tym okresie – o 111%.