Pierwsze wyniki pokazują, że perhydrol skutecznie eliminuje złotą algę
Zakwit „złotej algi” w Kanale Gliwickim oraz zbiorniku Dzierżno Duże i masowe śnięcie ryb w tym rejonie zszokowały społeczeństwo. Warto jednak wiedzieć, że od 13 do 17 sierpnia 2024 r. przeprowadzono eksperyment badawczy, polegający na eliminacji złotej algi z wód płynących. Do tego celu użyto odpowiedniego stężenia perhydrolu (nadtlenku wodoru czyli wody utlenionej), który jest powszechnie stosowany do uzdatniania wody.
Gwałtowny zakwit „złotej algi”
Z początkiem sierpnia 2024 r. w Kanale Gliwickim i zbiorniku Dzierżno Duże doszło do gwałtownego rozwoju i zakwitu „złotej algi”. Ten jednokomórkowy glon wykazuje bardzo dużą dynamikę rozwoju. W ciągu kilku dni z ilości śladowych może rozwinąć się do poziomu toksycznego zakwitu (100-300 mln komórek w litrze wody). Takie zjawisko nastąpiło w rejonie IV sekcji Kanału Gliwickiego i zbiornika Dzierżno Duże. Od 2 do 17 sierpnia zebrano tam łącznie 77 ton śniętych ryb.
Na ratunek wodą Odry
Eksperyment redukcja „złotej algi” przeprowadzono w wodach na styku Kanału Gliwickiego i rzeki Kłodnicy, na wysokości małej elektrowni wodnej w Pławniowicach. Neutralizacja „złotej algi” miała ograniczyć możliwości przedostania się dużych ilości toksycznego glonu do Odry, ponieważ większość wód Kanału Gliwickiego wpływa do rzeki Odry poprzez rzekę Kłodnicę.
Eksperyment w Kłodnicy był realizowany pod nadzorem naukowym Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego (IOŚ-PIB) we współpracy z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska (GDOŚ), przy udziale inspekcji środowiskowych, ichtiologów, PZW, służb wojewody śląskiego, Państwowej Straży Pożarnej i pracowników Wód Polskich. Obsługą techniczną eksperymentu zajęło się Wojsko Polskie, 5 Pułk Chemiczny z Tarnowskich Gór.
Wstępny raport: nadtlenek wodoru skutecznie eliminuje złotą algę na poziomie 90-99,9%
Według wstępnego raportu, eksperyment z użyciem nadtlenku wodoru spowodował zniszczenie komórek „złotej algi” i doprowadził do redukcji tego glonu z efektywnością na poziomie 90-99,9%.
MKIŚ podkreśla, że stosowanie nadtlenku wodoru jest działaniem kryzysowym i powinno być prowadzone tylko interwencyjnie – dla ograniczenia liczebności „złotej algi”, w sytuacji jej dynamicznego zakwitu.
Obecnie trwają prace nad m.in. stworzeniem planu ograniczającego zasolenie wód, jednej z głównych przyczyn rozwoju „złotej algi” w Odrze. Warunki hydrologiczne w dorzeczu Odry są mało korzystne: stany wody układają się w strefie wody niskiej i średniej (tylko lokalnie wysokiej).