Wprowadzenie przepisów może wymusić reorganizację w ok. 200 spółkach GPW
Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało do konsultacji społecznych projekt ustawy dotyczący wprowadzenia parytetu płci na poziomie 33 % w zarządach i radach nadzorczych spółek. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, zmiany w zarządach i radach nadzorczych dotkną około 200 spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
Jak podał PAP, Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało do konsultacji projekt ustawy wprowadzający obowiązkowy parytet płci w zarządach i radach nadzorczych spółek. Projekt zakłada, że co najmniej 33 % wszystkich stanowisk, zarówno wykonawczych, jak i niewykonawczych, będzie musiało być zajmowane przez osoby niedostatecznie reprezentowanej płci.
Regulacja obejmie jedynie duże spółki giełdowe, które zatrudniają ponad 250 pracowników i spełniają określone kryteria finansowe. Szacuje się, że w Polsce nowe przepisy będą dotyczyć mniej niż połowy spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, co zmusi około 200 firm do zmiany struktur zarządów i rad nadzorczych.
Projektowany art. 90gg określa minimalny udział procentowy osób należących do określonej płci w zarządzie i radzie nadzorczej spółki. W przepisie art. 5 dyrektywa pozostawia państwom członkowskim wybór określonych parytetów, do których osiągniecia zobowiązane będę spółki objęte regulacją: zajmowanie przez osoby niedostatecznie reprezentowanej płci co najmniej 40 proc. stanowisk dyrektorów niewykonawczych (a więc członków organów nadzoru) lub zajmowanie przez osoby niedostatecznie reprezentowanej płci co najmniej 33 % wszystkich stanowisk, w tym zarówno dyrektorów niewykonawczych, jak i wykonawczych (a więc członków organu reprezentacji)
Wyłączenia dla małych i średnich przedsiębiorstw
Nie wszystkie firmy będą objęte nowymi regulacjami. Z obowiązku spełniania wymogów parytetu płci wyłączono mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które zatrudniają mniej niż 250 pracowników oraz nie przekraczają określonych progów obrotu (nie więcej niż 50 mln euro) lub całkowitego bilansu rocznego (nie może przekracza 43 mln euro).
Kary za brak dostosowania do nowych przepisów
Spółki, które nie wdrożą starannie nowych przepisów mogą spotkać się z surowymi karami.
W przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania przez spółkę obowiązków Komisja może nałożyć karę pieniężną do wysokości kwoty stanowiącej równowartość 10% całkowitego rocznego przychodu wykazanego w ostatnim zbadanym sprawozdaniu finansowym za rok obrotowy.
Spółki mają czas na wdrożenie przepisów do 30 czerwca 2026 r., a te kontrolowane przez ministra aktywów państwowych do 31 grudnia 2025 r.