Podwykonawstwo po zmianie ustawy o biegłych rewidentach!

Polska Izba Biegłych Rewidentów (PIBR) w związku ze zmianami wprowadzonymi ustawą z 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw, zadała Ministerstwo Finansów pytanie związane z podwykonawstwem. Jak wyjaśnił resort finansów, od 1 stycznia 2025 r. nie jest możliwe powierzanie w ramach podwykonawstwa funkcji kluczowego biegłego rewidenta.
Wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, wprowadzono istotne zmiany w zakresie podwykonawstwa w firmach audytorskich. Jedną z kluczowych modyfikacji jest dodanie przepisu w art. 48 ust. 2a, który zabrania powierzania funkcji kluczowego biegłego rewidenta i kluczowego biegłego rewidenta atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w ramach umów podwykonawczych.
Jedna ze zmian wprowadzonych ustawą z 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw („ustawa zmieniająca”) do ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym dotyczyła podwykonawstwa i polegała na dodaniu w art. 48 ust. 2a w brzmieniu „Przedmiotem umowy, o której mowa w ust. 2, nie może być powierzenie funkcji kluczowego biegłego rewidenta i kluczowego biegłego rewidenta atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju.”.
Art. 48 ust. 2, do którego odwołuje się ten nowy przepis, określa, że „Przeprowadzając badanie lub atestację sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, firma audytorska może, w drodze umowy zawartej w formie pisemnej, powierzyć wykonanie w jej imieniu i na jej rzecz niektórych czynności badania lub atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju osobie fizycznej, osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej:
- wpisanym na listę, o której mowa w art. 57 ust. 1 – w przypadku czynności badania,
- wpisanym na listę, o której mowa w art. 57 ust. 1, i posiadających zdolność do atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju – w przypadku czynności atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju
– zwanych dalej „podwykonawcami”.”
Podwykonawstwo po zmianie ustawy o biegłych rewidentach
Jaki wpływ ma ten nowy przepis na umowy o podwykonawstwo zawarte przed dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej, czyli przed 1 styczniem 2025 r.?
Z tym pytaniem PIBR zwróciła się do Ministerstwa Finansów. Departament Efektywności Wydatków Publicznych i Rachunkowości wyjaśnił, że ustawa zmieniająca nie przewiduje żadnych przepisów przejściowych odnośnie wprowadzanego ust. 2a w art. 48, tym samym od 1 stycznia 2025 r. nie jest możliwe powierzanie w ramach podwykonawstwa funkcji kluczowego biegłego rewidenta (kluczowego biegłego rewidenta atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju). Przepis dotyczy:
- zarówno nowych umów – zawieranych po tej dacie,
- jak i umów, które już obowiązują na moment wejścia w życie przepisu.
Umowy wymagają odpowiedniego dostosowania do obecnie obowiązujący regulacji.