Coca-Coli zarzucono wprowadzanie w błąd co do jej działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Sąd apelacyjny w Waszyngtonie stanął po stronie aktywistów w pozwie, w którym zarzucono Coca-Coli wprowadzanie w błąd co do jej działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, podaje portal ESG Dive. Pozew został wniesiony przez organizację non-profit Earth Island Institute i oddalony przez Sąd Najwyższy dla Dystryktu Kolumbia w 2022 r. Sąd apelacyjny stwierdził w swoim uchyleniu tego orzeczenia, że Earth Island „przedstawiła wiarygodne roszczenie dotyczące wprowadzenia w błąd”, twierdząc, że oświadczenia firmy zawyżają jej zrównoważony charakter pracy i zaniżają jej wpływ na środowisko. W ramach pozwu Earth Island sporządziła listę publicznych oświadczeń i celów zrównoważonego rozwoju, w tym celów firmy napojowej, aby opakowania firmy w 100% nadawały się do recyklingu do 2025 r., składały się w 50% z materiałów pochodzących z recyklingu do 2030 r. i były poddawane recyklingowi w liczbie jednej puszki na każdą sprzedaną do 2030 r. Coca-Cola argumentowała, że oświadczenia pozywających były „klasycznym nadęciem”, a grupa „niewłaściwie ukierunkowała mozaikę oświadczeń, które dotyczyły jej etosu korporacyjnego, a nie towarów lub usług”.
Apelacja przyjęta
Pozew Earth Island Institute przeciwko producentowi napojów dotyczył oświadczeń firmy, w tym tweeta, w którym napisano: „Biznes i zrównoważony rozwój nie są oddzielnymi historiami dla The Coca-Cola Company, ale różnymi aspektami tej samej historii”. Sąd Najwyższy dla Dystryktu Kolumbii (DC) orzekł w listopadzie 2022 r., że oświadczenia firmy nie naruszały ustawy o ochronie konsumentów DC, ponieważ były to cele ogólne i aspiracyjne, a nie konkretna obietnica złożona konsumentom. Jednak Sąd Apelacyjny Dystryktu Kolumbii stwierdził w swojej opinii, że Earth Island złożyła „zasadniczo wiarygodne roszczenie o wprowadzenie w błąd”.
Pozwy o greenwashing na fali
Sprawa ta należy do fali pozwów o greenwashing, z którymi w ostatnich latach zmagały się firmy z różnych branż. Pozwy konsumenckie dotyczące śmiałych twierdzeń marketingowych, takich jak „100% zrównoważony rozwój”, uderzyły w firmy od Hershey (amerykańska firma cukiernicza) po United Airlines. Oczekuje się, że organy regulacyjne przedstawią więcej wytycznych dotyczących oświadczeń o zrównoważonym rozwoju. Federalna Komisja Handlu pracuje nad aktualizacją wytycznych dla firm w zakresie marketingu środowiskowego w swoich „Zielonych Przewodnikach”.