Rada Europejska przyjęła dyrektywę, która ma zaktualizować unijne przepisy o odpowiedzialności cywilnej
Rada Europejska przyjęła dyrektywę, która ma zaktualizować unijne przepisy o odpowiedzialności cywilnej. Nowy akt w większym stopniu uwzględnia popularne dziś produkty cyfrowe i rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym.
Ochrona konsumentów i silny jednolity rynek
Ze względu na rozwój technologii, nowe modele biznesowe gospodarki o obiegu zamkniętym i coraz bardziej zglobalizowane łańcuchy dostaw, UE postanowiła udoskonalić swój zbiór przepisów dotyczących odpowiedzialności. W aktualizacji uwzględniono też trudności, z jakimi przy gromadzeniu dowodów, mających udowodnić odpowiedzialność za wadliwy produkt, borykają się, zwłaszcza w kontekście nowych technologii, osoby poszkodowane.
Nowe przepisy o odpowiedzialności za produkty nie tylko przynoszą korzyści konsumentom, ale również zachęcają do wprowadzania i upowszechniania nowych technologii oraz dają producentom jasność prawa i równe warunki działania.
Główne elementy
- Gospodarka cyfrowa: Nowe przepisy rozszerzają definicję „produktu” na cyfrowe pliki produkcyjne i oprogramowanie. Platformy internetowe, tak jak każdy inny podmiot gospodarczy, mogą również zostać pociągnięte do odpowiedzialności za wadliwy produkt sprzedawany za ich pośrednictwem.
- Gospodarka o obiegu zamkniętym: Jeżeli produkt jest naprawiany i modernizowany poza kontrolą pierwotnego producenta, odpowiedzialność za zmieniony produkt ponosi firma lub osoba, które przeprowadziły modyfikację.
- Ujawnianie dowodów: Ułatwiono korzystanie z prawa do odszkodowania – osoby dochodzące odszkodowania przed sądem krajowym mogą, w celu uzasadnienia roszczenia, zażądać dostępu do odpowiednich dowodów, którymi dysponuje producent.
- Produkty zakupione od producentów spoza UE: Zgodnie z nowymi przepisami, aby zapewnić konsumentom odszkodowanie za szkody spowodowane przez produkt wyprodukowany poza UE, do odpowiedzialności można pociągnąć firmę importującą produkt lub przedstawiciela zagranicznego producenta z siedzibą w UE.
- Ciężar dowodu: W przypadku gdy osobie występującej z roszczeniem będzie zbyt trudno dowieść wadliwości produktu lub związku między wadą a szkodą, sąd może postanowić, że osoba ta musi jedynie wykazać, że produkt był prawdopodobnie wadliwy lub że to jego wada prawdopodobnie spowodowała szkodę.
Co dalej?
Dyrektywa wejdzie w życie dwudziestego dnia po publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Państwa członkowskie mają 2 lata na jej przeniesienie do prawa krajowego.
Kontekst
Unijny system odpowiedzialności za produkt ustanowiono w 1985 r. Miał zrekompensować poszkodowanym szkody fizyczne lub majątkowe, które osoby te poniosły w związku z wadliwym produktem, po prostu przez udowodnienie, że produkt był wadliwy i że wada spowodowała uszkodzenie ciała lub inną szkodę.