Rozmowa z Karoliną Błońską i Alicją Owdziej

Rozmowa z Karoliną Błońską, starszą menedżerką ds. zrównoważonego rozwoju i Alicją Owdziej, specjalistką ds. zrównoważonego rozwoju w Jeronimo Martins Polska S.A., właściciela sieci sklepów dyskontowych Biedronka
Redakcja: W piątym już z kolei Raporcie Zrównoważonego Rozwoju Sieci Biedronka za 2023 r. czytamy m.in., że nastąpił ponad sześciokrotny wzrost całkowitego zużycia energii ze źródeł odnawialnych, że prawie 92% wytworzonych odpadów przekazywanych jest do odzysku, że w ub.r. zmniejszyliście wykorzystanie tworzyw sztucznych o 829 ton. Jak osiąga się takie wskaźniki?
Ekspertki Jeronimo Martins Polska S.A: Biedronka jest obecna na polskim rynku już od 30 lat, a ochrona środowiska stanowi integralną część naszej strategii biznesowej i jest uwzględniana na każdym etapie operacyjnym i decyzyjnym. Realizacja ambitnych celów zrównoważonego rozwoju Biedronki opiera się na kilku kluczowych elementach: jasno określonej strategii środowiskowej, zaangażowaniu pracowników, eskalowaniu wpływu naszych polityk na cały łańcuch wartości oraz znaczących inwestycjach w innowacyjne rozwiązania.
Nasza strategia ochrony środowiska składa się z pięciu filarów, które wyznaczają kierunki naszych działań i pozwalają nam skutecznie minimalizować wpływ na środowisko naturalne. To dzięki konsekwentnemu wdrażaniu tych filarów – od efektywności energetycznej, przez ograniczenie zużycia tworzyw sztucznych, aż po odpowiedzialne zarządzanie odpadami – jesteśmy w stanie osiągać takie wyniki.
Kluczową rolę odgrywa również codzienne zaangażowanie naszych pracowników na wszystkich szczeblach organizacji. To oni, realizując konkretne projekty i dbając o ich skuteczność, przyczyniają się do osiągania wskaźników, które wyróżniają nas na rynku. Warto także podkreślić, że sukces ten nie byłby możliwy bez inwestycji w nowoczesne technologie oraz współpracy z partnerami i dostawcami, którzy podzielają nasze standardy zrównoważonego rozwoju.
Dzięki temu podejściu, w 2023 r. i później nie tylko osiągnęliśmy przytoczone wskaźniki, ale i przybliżyliśmy się do kolejnych celów, które zawsze planujemy w trzyletnich cyklach. Te wyniki potwierdzają, że realizacja naszej strategii przynosi realne, mierzalne efekty i przybliża nas do naszego założenia, jakim jest bycie liderem w zakresie ochrony środowiska.
Dobrym przykładem jest nasz sukces, tj. przekazywanie 92% odpadów do odzysku. Aby osiągnąć taki wynik, konieczne było podjęcie działań na każdym etapie łańcucha wartości. Stworzyliśmy zatem strategię minimalizowania odpadów i odpowiedzialnego zarządzania nimi, zoptymalizowaliśmy procesy produkcji i projektowania opakowań, a także wdrożyliśmy zaawansowane systemy segregacji w sklepach, i propagowaliśmy je wśród naszych dostawców.
Ważnym elementem było także promowanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym wśród producentów oraz edukowanie pracowników i konsumentów w zakresie odpowiedzialnych postaw. Jednym z przykładów takich działań edukacyjnych jest ogólnopolski projekt „ekoWakacje”, w ramach którego organizujemy kampanie na temat prawidłowej segregacji odpadów i recyklingu. W zeszłorocznej edycji wzięło udział prawie 30 tys. osób, a zebraliśmy blisko 102 tys. butelek plastikowych, które w przybliżeniu mogłyby posłużyć do produkcji 116 tys. nowych opakowań marki Polaris.
Dla osiągania takich wyników, kluczowe jest wyznaczanie jasnych i realistycznych celów w określonych ramach czasowych oraz zaplanowanie strategii biznesowych. Dobrym przykładem może być strategia redukcji śladu węglowego Biedronki, która jest częścią szerszych działań Grupy Jeronimo Martins na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Rozpoczęliśmy od identyfikacji ryzyk i szans związanych z klimatem w całym naszym łańcuchu wartości oraz wdrożyliśmy eksperckie rekomendacje m. in. TCFD.
Zaangażowaliśmy się również w inicjatywę Science Based Targets (SBTi), która pozwoliła nam zweryfikować zgodność naszych celów dotyczących dekarbonizacji z aktualnym stanem wiedzy naukowej. To ten wieloetapowy proces zaowocował naszą ambitną strategią redukcji śladu węglowego, która przyczyniła się do przytoczonego przez Pana wzrostu wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. W ramach naszych działań inwestujemy w zieloną energię, monitorujemy zużycie kluczowych zasobów, jak woda, modernizujemy sklepy, wyposażając je w instalacje fotowoltaiczne na dachach sklepów i magazynów, wprowadzamy innowacyjne technologie, takie jak nowe systemy chłodnicze wykorzystujące naturalne gazy czy energooszczędne oświetlenie LED.
Osiągnięcie takich wyników wymaga zaangażowania na wszystkich poziomach łańcucha wartości, dlatego kluczowy jest także dialog i wymiana wiedzy. Za przykład naszego zaangażowania w ważne dyskusje może posłużyć zeszłoroczne wydarzenie „Energia Życia”, podczas którego rozmawialiśmy m.in. o odnawialnych źródłach energii, dekarbonizacji oraz zielonej transformacji, której wyzwania i szanse omawialiśmy w kontekście polskiej gospodarki.
Warto dodać, że od 2021 r. działa w Biedronce Komitet Ochrony Środowiska, którego celem jest kształtowanie odpowiedniej kultury organizacyjnej i wspieranie działań proekologicznych. W 2023 r. w Komitecie uczestniczyło 33 ambasadorów, reprezentujących 23 różne obszary biznesowe firmy. Jesteśmy zadowoleni z rezultatów, jakie przynoszą nasze działania, ale nie zatrzymujemy się.
Redakcja: Biedronka współpracuje z ok. 1800 dostawcami. To współdziałanie regulują „Polityka zrównoważonego pozyskiwania zasobów”, a także „Kodeks postępowania dla dostawców”. W jaki sposób te dokumenty definiują zrównoważony łańcuch dostaw?
Ekspertki Jeronimo Martins Polska S.A: Jako sieć sklepów Biedronka podlegamy pod polityki obowiązujące na poziomie całej Grupy Jerónimo Martins. Poza “Kodeksem postępowania dla dostawców” i “Polityką zrównoważonego pozyskiwania zasobów,” warto wspomnieć również o obowiązującej nas “Polityce zrównoważonego rybołówstwa.”
To one tworzą przyjętą przez firmę definicję zrównoważonego łańcucha dostaw, która przede wszystkim implikuje odpowiedzialne podejście do generowanych konsekwencji środowiskowych i społecznych w ujęciu całego cyklu życia dostarczanych przez nas produktów: od wydobycia surowców aż do momentu, kiedy produkt staje się odpadem. Zrównoważony łańcuch dostaw oznacza zatem proaktywną postawę, monitorowanie i minimalizowanie negatywnych wpływów naszego łańcuch dostaw, traktowanie priorytetowo założeń zrównoważanego rozwoju oraz ścisłą współpracę z dostawcami, aby promować praktyki, które przyczyniają się do dobrostanu zarówno ekosystemów, jak i lokalnych społeczności – dziś i w przyszłości.
Z uwagi na skalę naszych działań, spełnienie tych założeń wymaga od całej Grupy kompleksowej strategii. Przede wszystkim, działamy zgodnie z krajowymi i międzynarodowymi normami środowiskowymi, które zobowiązują nas do podejmowania działań na rzecz ochrony zasobów naturalnych, jak woda, oraz do walki z wyzwaniami takimi jak zmiany klimatyczne, wylesianie czy utrata bioróżnorodności. Staramy się jednak robić więcej niż zobowiązują nas do tego obecne regulacje prawne. Dążymy do nawiązywania długoterminowych, etycznych relacji z dostawcami, opartych na wspólnych przekonaniach, transparentności i otwartym dialogu. Celem jest zapewnienie, że nasi dostawcy podejmują zrównoważone działania, które są zgodne z naszymi zobowiązaniami do minimalizowania wpływu na środowisko oraz promowania odpowiedzialności społecznej.
Kluczowy jest proces wyboru dostawców, w którym kierujemy się rygorystycznymi kryteriami zrównoważonego rozwoju, uwzględniającymi ocenę wyników środowiskowych, zgodność z przepisami prawa oraz przestrzeganie standardów etycznych, w tym praw człowieka i warunków pracy. Aby zapewnić wysoki standard, zlecamy niezależnym podmiotom zewnętrznym audyty środowiskowe i społeczne u naszych dostawców. W 2023 roku przeprowadziliśmy łącznie 65 audytów środowiskowych w tym 26 audytów u dostawców produktów i usług o wysokim wpływie środowiskowym, takich jak usługi transportowe, chłodnicze, usługi zarządzania odpadami, czy instalacji i konserwacji systemów oczyszczania. Najważniejsza dla nas jest transparentna współpraca i zgodny kurs.
Ponadto, inwestujemy w badania, dzielimy się również ekspertyzą, organizując szkolenia, mające na celu podnoszenie świadomości i kompetencji w zakresie zrównoważonego rozwoju wśród dostawców i naszych pracowników. W ten sposób z sukcesem tworzymy długoterminowe i odpowiedzialne partnerstwa biznesowe.
Redakcja: Ponad 740 produktom z Waszej oferty towarzyszy miano „zrównoważonego rozwoju”. Wedle jakich kryteriów przyznawany jest tego rodzaju certyfikat?
Ekspertki Jeronimo Martins Polska S.A: Certyfikacje to potwierdzenie spełnienia wymogów międzynarodowych standardów zrównoważonego rozwoju. Każdy certyfikat, w zależności od tego o czym poświadcza, wymaga spełnienia odmiennych wymogów ocenianych przez niezależną instytucję. Tak więc np. certyfikacja Roundtable on Sustainable Palm Oil (RSPO), potwierdza zrównoważone pochodzenie oleju palmowego – czyli potwierdzenie identyfikowalności surowca, jego legalności, zapewnienie o tym, że nie przyczynił się do łamania praw człowieka czy wylesiania. Większość organizacji certyfikujących łączy poświęcenie uwagi kryteriom prawnym np. weryfikowanie czy działalność biznesowa jest zgodna z regulacjami środowiskowymi na każdym etapie łańcucha dostaw, upewnianie się czy przestrzegane są normy prawne dotyczące praw człowieka, w tym skontrolowanie, czy lokalni dostawcy przestrzegają wytycznych Międzynarodowej Organizacji Pracy tj. czy zapewniają godne i bezpieczne warunki pracy swoim pracownikom albo czy nie zatrudniają nieletnich do swojej działalności biznesowej. Dzięki certyfikacji konsumenci otrzymają potwierdzenie o pochodzeniu produktu i jego wytworzenia z uwzględnieniem aspektów społecznych i środowiskowych.
Redakcja: Podkreślacie, że jesteście największym pracodawcą w Polsce, zatrudniając ok. 81 tys. osób. Aż 92 % pracowników ma być – wg wyników Waszych badań – zadowolonych z obecnie funkcjonujących programów wsparcia. Jak w firmie w praktyce realizowana jest polityka różnorodności, równości i inkluzji oraz zasada work-life-balance?
Ekspertki Jeronimo Martins Polska S.A: W naszej firmie polityka różnorodności, równości i inkluzywności stanowi fundament naszej kultury organizacyjnej. Zatrudniamy pracowników z różnych środowisk, o różnym wieku, płci i narodowości co pozwala nam czerpać korzyści z różnorodnych perspektyw i doświadczeń. W 2024 r. jako sieć sklepów Biedronka, podpisaliśmy Kartę Różnorodności. Jest to pisemne zobowiązanie naszej organizacji do wprowadzenia zakazu dyskryminacji w miejscu pracy. Wiąże się ono też z decyzją o działaniu na rzecz tworzenia i promocji różnorodności oraz wyraża gotowość organizacji do zaangażowania w działania promujące inkluzywność wszystkich osób zatrudnionych oraz partnerów biznesowych i społecznych. Zrealizowaliśmy też kampanię wewnętrzną promującą różnorodność pod hasłem “RóżniMy”, a także rozpoczęliśmy program zatrudniania osób z niepełnosprawnością na stanowisko asystenta kas samoobsługowych.
Dbamy o to, by wszyscy pracownicy czuli się szanowani i mieli równe szanse rozwoju. W ramach realizacji tych założeń wspieramy m.in transfer międzypokoleniowy, umożliwiając młodym osobom poznanie branży handlowej i rozwój kwalifikacji zawodowych organizując wiele projektów pod wspólnym szyldem “Kampusu Biedronki”. Oferujemy atrakcyjne programy umożliwiające rozwój w wielu obszarach m.in. w finansach, logistyce, IT, czy kontroli jakości. Prowadzimy m.in. program menedżerski “Management Trainee”, skierowany do absolwentów wyższych uczelni i studentów ostatniego roku, który to przyspiesza ścieżkę kariery młodym talentom. Uczestnicy programu są zatrudniani na umowach o pracę, a po zakończeniu dwuletniego programu pozostają w firmie.
Oferujemy również szereg szkoleń podnoszących kompetencje dla wszystkich naszych pracowników, niezależnie od specjalizacji, w tym dostęp do bezpłatnej platformy e-learningowej “EduAkcja.”
Dodatkowo, wspieramy różnorodność zatrudniając pracowników spoza Polski. W naszej firmie działają specjalni koordynatorzy ds. rekrutacji cudzoziemców, którzy wspierają zagranicznych aplikantów, udzielając pomocy we wszelkich kwestiach związanych z potrzebną dokumentacją, uzyskaniem zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Pomagamy również w procesie adaptacji – 88% naszych pracowników z zagranicy to obywatele Ukrainy. Przystosowaliśmy, więc nasze systemy kasowe, materiały szkoleniowe oraz strony internetowe tłumacząc ich treści na język ukraiński. Obecnie Biedronka to ok. 40 nacji i ponad 4 tys. pracowników o narodowości innej niż polska. Zasada równości w naszej firmie obejmuje także kwestie równości płacowej oraz równych szans w procesach rekrutacyjnych i awansowych. Regularnie monitorujemy i analizujemy te obszary, aby zapewnić, że nasze działania są spójne z naszą polityką.
Jeśli chodzi o ‘work-life balance’ – stawiamy na elastyczność i wsparcie dla naszych pracowników. Oferujemy różne formy pracy hybrydowej i elastycznego czasu pracy, aby pomóc naszym pracownikom łączyć obowiązki zawodowe z życiem prywatnym. Dodatkowo, wprowadziliśmy programy wsparcia zdrowia psychicznego np. poprzez bezpłatny dostęp do platformy “Mindgram”, czy oferując zniżki do centrów oferujących profesjonalną pomoc.
Pomagamy również w pełni korzystać z czasu poza pracą dla naszych pracowników propagując zdrowy styl życia i dostęp do badań profilaktycznych. W 2023 r. przeprowadziliśmy ponownie lubiany program “Razem zadbajmy o zdrowie”. W zeszłorocznej edycji każdy pracownik otrzymał indywidualny kod na diagnostyczne badanie krwi, które można było zrealizować w wybranej placówce. Pakiet badań był bardzo atrakcyjny i obejmował m.in. markery nowotworowe, witaminę D3, hormony i inne ważne parametry zdrowotne, a program był dostępny dla wszystkich naszych pracowników.
Efekty tej inicjatywy to 37 500 przebadanych pracowników (40% wszystkich pracowników) w zaledwie 100 dni. Adresujemy również potrzeby pracowników zatrudnionych w biurach i centrach dystrybucyjnych, szczególnie narażonych na dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego, zapewniając dostęp do gabinetu fizjoterapeutów, którzy dodatkowo prowadzą codzienne ćwiczenia rozgrzewkowe, aby zapobiegać chorobom zawodowym.
Nasza pomoc kierowana jest również do najbliższych naszych pracowników, mamy specjalnie zaprojektowane programy skierowane zwłaszcza do tych, którzy doświadczają znacznego pogorszenia stanu zdrowia czy też znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej. Łącznie, w 2023 roku, przeznaczyliśmy na dodatkowe wsparcie naszych pracowników ponad 156 ml zł.
Redakcja: Na rzecz wsparcia lokalnych społeczności Biedronka przeznaczyła w 2023 r. prawie 200 mln zł. Na jakie cele przeznaczyliście te miliony?
Ekspertki Jeronimo Martins Polska S.A: Wsłuchujemy się w potrzeby i pomagamy szczególnie narażonym i wrażliwym: wspieramy dzieci, młodzież, osoby z niepełnosprawnością oraz osoby starsze. Współpracujemy z organizacjami na różnych szczeblach, organizując zbiórki żywności i przekazując darowizny pieniężne, rzeczowe i żywnościowe, aby poprawić jakość życia i przeciwdziałać wykluczeniu oraz ubóstwu czy niedożywieniu.
Część naszego budżetu jest przeznaczona na wsparcie największych w Polsce akcji charytatywnych – takich jak Finał WOŚP, Szlachetna Paczka, działania Caritasu czy PCK – oraz dziesiątki mniejszych inicjatyw lokalnych. Przykładowo, podczas 32. Finału wspólnie z naszymi klientami przekazaliśmy Orkiestrze 6,5 miliona złotych. Staramy się też sprawnie reagować na pilne potrzebny wywołane nieprzewidzianymi kryzysami – w tym roku zmobilizowaliśmy się jako pierwsza sieć w Polsce, żeby przekazać wsparcie dla powodzian; w roku 2022 szczególnie pomagaliśmy również osobom dotkniętym konfliktem na Ukrainie oraz uchodźcom, przekazując wsparcie produktowe i finansowe organizacją działającym na ich rzecz. Wartość tego wsparcia z uwzględnieniem środków przekazanych przez Fundację Biedronki wyniosła ok 65 mln zł.
Z naszych sztandarowych akcji warto wspomnieć o zaangażowaniu w Olimpiadę Zdrowia PCK z Biedronką, która ma na celu promowanie zdrowej diety oraz trwałą zmianę nawyków żywieniowych. Olimpiada Zdrowia wspomaga kształcenie nowego pokolenia młodych osób zainteresowanych prawidłowym odżywianiem i zdrowym stylem życia. Proponuje konkretne narzędzia do pogłębiania i wykorzystywania w praktyce zdobytej wiedzy oraz zachęca do zdobywania wyższego wykształcenia w obszarze szeroko rozumianych nauk o zdrowiu.
Integralną częścią naszego wsparcia lokalnych społeczności jest wzmacnianie inkluzywności społecznej oraz walka z niedożywieniem. Dwie największe darowizny żywnościowe, które są warte wspomnienia to “Wigilia Kościuszko” oraz “Opłatek Maltański,” gdzie tysiące osób otrzymało paczki świąteczne z produktami spożywczymi Biedronki.
Angażujemy się też w mniej popularne formy pomocowe, jak np. w program „Akcja Menstruacja w Twojej szkole,” podczas którego w roku szkolnym 2023/24 zaopatrzyliśmy 640 szkół w środki menstruacyjne, co umożliwiło dostęp do środków higienicznych 128 tys. uczennic. W 2023 roku również, we współpracy z naszą marką własną Dada, przygotowaliśmy 240 tys. paczek powitalnych do domów nowych rodziców, którzy uprzednio zarejestrowali się na naszej stronie internetowej.
Z naszego ramienia, działa również Fundacja Biedronki, która realizuje swoją misję w obrębie pięciu kluczowych filarów: walki z ubóstwem i niedożywieniem seniorów, przeciwdziałaniu ich samotności, wsparciu ochrony zdrowia oraz budowania świadomości i zaangażowania na rzecz osób starszych. Fundacja Biedronki, Caritas Polska i Caritas diecezjalne wspólnie prowadzą program pomocy „Na codzienne zakupy”. Dociera on do 11 tysięcy potrzebujących seniorów, którzy otrzymują kartę na zakupy do sklepów Biedronka zasilaną w 2022 roku przez 10 miesięcy kwotą 160 zł. Seniorzy sami decydują na co przeznaczą otrzymane środki. Karta stanowi odciążenie ich budżetu, dzięki czemu za zaoszczędzone pieniądze mogą wykupić receptę czy też przeznaczyć je na zapewnienie opału na zimę.
Działań z naszej inicjatywy jest naprawdę wiele, a naszą kluczową misją jest dotrzeć tam, gdzie wsparcie jest najbardziej potrzebne. Monitorujemy efektywność naszych działań metodologią B4SI, która pozwala nam mierzyć skalę naszych działań, jak i również prowadzić transparentną sprawozdawczość z podejmowanych przez nas działań.