Władze Torunia poinformowały, że od 19 czerwca 2024 r. w mieście obowiązuje „Zielona Konstytucja”

Władze Torunia poinformowały na swojej stronie internetowej, że od 19 czerwca 2024 r. w mieście obowiązuje „Zielona Konstytucja”. To zbiór zasad skierowanych do wykonawców inwestycji prowadzonych na terenach miejskich, mających na celu ochronę drzew i krzewów podczas planowania i prowadzenia prac.
Czego w praktyce wymaga „Zielona Konstytucja” Torunia?
Jak czytamy w komunikacie miasta, dbałość o drzewa i krzewy, jak i ich warunki siedliskowe ma być wykazana już na etapie planowania inwestycji. Wówczas też należy planować wdrażanie działań związanych ze zwiększeniem małej retencji wód.
W zapisach zarządzenia prezydenta miasta nr 137 ustanawiającego „Zieloną Konstytucję” jest mowa o:
- wymogu przeprowadzenia analizy przyrodniczej (dendrologicznej) przed rozpoczęciem prac nad projektami, z uwzględnieniem drzew wartościowych, a także ustalenia strefy ochronnej dla drzew i krzewów, planowania miejsca składowania materiałów budowlanych czy odpadów, miejsca postoju maszyn itp.;
- stworzeniu dokumentacji zawierającej projekty minimalizujące konflikty z drzewami i krzewami;
- potrzebie mianowania inspektora nadzoru terenów zieleni w ramach nadzoru inwestorskiego;
- zobowiązaniu wykonawcy do przestrzegania zasad ochrony drzew i krzewów, a także do odtworzenia zieleni w przypadku jej uszkodzenia lub zniszczenia;
- wytworzeniu protokołu przekazania terenu, zarówno przed rozpoczęciem prac, jak i po ich zakończeniu;
- odpowiednim zabezpieczeniu drzew i krzewów przed rozpoczęciem prac, a po ich zakończeniu – uporządkowaniu terenu pokrytego zielenią w sposób dla niej bezpieczny.
Co więcej, inspektorzy nadzoru terenów zielonych, powołani przez jednostki miejskie, są zobowiązani do m.in. weryfikowania dokumentacji projektowej w zakresie ochrony zieleni, sprawdzania przebiegu prac pod kątem ochrony drzew i krzewów, a także formułowania zaleceń wynikających z prowadzonych prac itp.