Od 2022 r. aż 400 mln uczniów na całym świecie doświadczyło zamknięcia szkół z powodu ekstremalnych warunków pogodowych
Według nowego raportu Banku Światowego od 2022 r. aż 400 mln uczniów na całym świecie doświadczyło zamknięcia szkół z powodu ekstremalnych warunków pogodowych. W raporcie przeanalizowano szkodliwy wpływ zmian klimatu na edukację w krajach o niskich i średnich dochodach oraz zaproponowano rozwiązania mające na celu wykorzystanie edukacji do pobudzenia działań na rzecz klimatu. Szacuje się również, że jednorazowa inwestycja w wysokości 18,51 $ na dziecko może złagodzić skutki wstrząsów klimatycznych.
Ubogie kraje bardziej dotknięte
Nowa analiza zawarta w raporcie „Choosing Our Future: Education for Climate Action” pokazuje, że kryzys klimatyczny najmocniej uderza w edukację w krajach o niskich dochodach, gdzie rocznie traci się średnio 18 dni szkolnych, w porównaniu do 2,4 dnia w krajach bogatszych. 10-latek w 2024 r. doświadczy 3 razy więcej powodzi, 5 razy więcej susz i 36 razy więcej fal upałów w ciągu swojego życia w porównaniu do 10-latka w 1970 r. Nawet gdy szkoły są otwarte, uczniowie tracą możliwość nauki ze względu na klimat. W Brazylii uczniowie w najbiedniejszych 50% gmin mogą stracić pół roku nauki tylko z powodu upałów.
Duże zyski niewielkim kosztem
Edukacja jest zagrożona nie tylko zmianami klimatycznymi – jest ona również masowo pomijana w finansowaniu działań klimatycznych. Wcześniejsze analizy wykazały, że zaledwie 1,5% środków finansowych przeznaczonych na klimat trafia na edukację. Jednak nowe szacunki zawarte w raporcie pokazują, że za 18,51 $ na dziecko szkoły mogą pomóc lepiej chronić naukę przed zmianami klimatu, m.in. poprzez poprawę temperatury w klasach, budowę odpornej infrastruktury i szkolenie nauczycieli.
Edukacja kluczem do sukcesu
Ankiety zawarte w raporcie rzucają światło na rozdźwięk między chęcią młodych ludzi w krajach o niskich i średnich dochodach do działania a brakiem wiedzy i umiejętności. Ok. 65% młodych ludzi w ubogich krajach uważa, że ich przyszłość jest zagrożona, jeśli nie rozwiną umiejętności ekologicznych, ale 60% uważa również, że nie nauczyli się wystarczająco dużo o zmianach klimatu w szkole. Raport pokazuje, że każdy rok edukacji zwiększa świadomość klimatyczną o prawie 9%, w oparciu o dane z 96 krajów. Dane te potwierdzają, że edukacja jest kluczem do wyeliminowania luk w informacjach, umiejętnościach i wiedzy oraz napędzania działań na rzecz klimatu na całym świecie poprzez zmianę sposobu myślenia oraz zachowań.