Partnerstwo ma na celu wspieranie rozwoju nowych lokalnych gałęzi przemysłu i wysokiej jakości miejsc pracy
UE i Republika Serbii podpisały protokół ustaleń inicjujący partnerstwo strategiczne na rzecz zrównoważonych surowców, łańcuchów wartości baterii i pojazdów elektrycznych. Partnerstwo ma na celu wspieranie rozwoju nowych lokalnych gałęzi przemysłu i wysokiej jakości miejsc pracy w całym łańcuchu wartości pojazdów elektrycznych.
Kluczowe obszary współpracy
Rozwój łańcuchów wartości dla surowców, baterii i pojazdów elektrycznych poprzez ułatwianie ścisłej współpracy między unijnymi i serbskimi podmiotami przemysłowymi i interesariuszami.
Współpraca w zakresie badań i innowacji, w tym wymiana wiedzy i technologii związanych z zrównoważonym poszukiwaniem, wydobyciem, przetwarzaniem i recyklingiem surowców wtórnych.
Stosowanie wysokich standardów i praktyk w zakresie środowiska, społeczeństwa i zarządzania poprzez wzajemne konsultacje i wymianę informacji na temat odpowiednich polityk i inicjatyw w całym łańcuchu wartości.
Mobilizacja instrumentów finansowych i inwestycyjnych w celu wsparcia projektów inwestycyjnych w ramach partnerstwa, m.in. poprzez InvestEU, Zachodniobalkański Instrument Inwestycyjny i Pojedynczy Projekt Inwestycyjny w Serbii.
Rozwijanie niezbędnych umiejętności dla wysokiej jakości miejsc pracy w sektorach surowców i baterii, w tym udział serbskich organizacji w Europejskiej Akademii Baterii i przyszłej Akademii Surowców.
Znaczenie partnerstwa dla Europy
Partnerstwo to ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa gospodarczego Europy i zmniejszenia zależności od dostaw z Chin.
Niemcy jako czołowy producent samochodów w Europie, zabiegały o zapewnienie dostępu dla swojego przemysłu motoryzacyjnego do serbskich zasobów litu. Wg szacunków serbskie złoża mogą zaspokoić nawet 90% obecnego zapotrzebowania Starego Kontynentu na ten surowiec.
Partnerstwo to wpisuje się w strategię UE na rzecz transformacji ekologicznej i cyfrowej, zapewniając dostęp do kluczowych surowców przy jednoczesnym przestrzeganiu wysokich standardów zrównoważonego rozwoju.