Organizatorzy otrzymali w tym roku aż 63 zgłoszenia
Jury konkursowe spośród 63 zgłoszeń wybrało osiem najlepszych pomysłów i działań, które przyczyniają się do rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Nagrodzone firmy to: Marbet Wil, OTCF, Spółdzielnia Mleczarska „MLEKPOL”, IKEA RETAIL sp. z o.o., Rebread Sp. z o.o. i Ecopolplast Sp. z o.o. Doceniono także dwa pomysły opracowane przez studentów: Aleksandra Ludwińskiego i Julię Janus.
VII edycja konkursu Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego
W kontekście wiedzy o GOZ polski biznes dzieli się na pół. Niektóre z firm dobrze rozumieją i wprowadzają zasady gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ), podczas gdy inne jeszcze nie mają pełnego zrozumienia tej koncepcji. Jednak dzisiaj, gdy gospodarka cyrkularna oraz ponowne wykorzystanie materiałów stają się kluczowymi elementami zapewniającymi zrównoważoną przyszłość i stanowią odpowiedź na nowe regulacje, dobre praktyki w tym zakresie nabierają szczególnego znaczenia.
W VII edycji konkursu Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego organizatorzy otrzymali aż 63 zgłoszenia w 4 kategoriach. Projekty oceniało ośmioosobowe jury, złożone z ekspertów różnych dziedzin. Wyłoniło czterech liderów GOZ oraz przyznało cztery wyróżnienia. Finał VII edycji konkursu odbył się podczas V Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2024.
Kategoria 1: Przedsiębiorstwa wdrażające rozwiązania GOZ
Lider GOZ: firma Marbet Wil
Projekt: „Innowacyjne i ekologiczne materiały budowlane realizujące założenia gospodarki o obiegu zamkniętym” jest przykładem nowatorskiego myślenia o biznesie w sposób zrównoważony i stosowania zasad GOZ w tworzeniu modelu biznesowego i konkretnego produktu – ekologicznej alternatywy dla tradycyjnych materiałów budowlanych.
Wyróżnienia:
- Firma OTCF, za program cyrkularny polegający na zbiórce ubrań od klientów i wprowadzaniu ich do drugiego obiegu (poprzez czyszczenie, naprawę, upcycling); naprawie ubrań (usługa dostępna dla klientów we wszystkich sklepach 4F w Polsce) oraz produkcji bardziej zrównoważonych nowych ubrań (z certyfikatami).
- Spółdzielnia Mleczarska „MLEKPOL” w Grajewie, która opracowała sposób produkcji energii z własnych odpadów w sposób przyjazny dla środowiska.
Kategoria 2: Przedsiębiorstwa promujące koncepcję gospodarki cyrkularnej
Lider GOZ: firma IKEA RETAIL sp. z o.o.
Projekt: Green Black Friday – „To co dobre, niech się nie kończy” edukuje i promuje GOZ, bezpośrednio trafia do konsumentów, którzy w ten sposób mogą się dowiedzieć, jak powinni działać w zgodzie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym.
Kategoria 3: start-upy działające w obszarze GOZ
Lider GOZ: start-up Rebread Sp. z o.o.
Dostarcza technologie umożliwiające uratowanie niewykorzystanego chleba. Projekt “Bread-based source of alternative proteins” polega na opracowaniu alternatywnego źródła białka i zawróceniu go do branży piekarniczej, tak aby codzienne produkty tej branży mogły wspierać rewolucję plant-based (żywności opartej na roślinach) i ograniczenie spożycia mięsa.
Wyróżnienie: firma Ecopolplast Sp. z o.o
Twórca innowacyjnych technologii oraz producent Ecoplastomeru, nowej kategorii produktów – cyrkularnych TPE (ogólna nazwa dla elastomerów termoplastycznych, materiałów łączących cechy gumy (elastyczność) z cechami tworzyw sztucznych (łatwość formowania pod wpływem ciepła) wykonanych z materiałów w 100% pochodzących z recyklingu, redukujących emisję CO2 o 65% i obniżających koszty produkcji.
Kategoria 4: Studenci
Lider GOZ: projekt Aleksandra Ludwińskiego „Szafa miejska”
Nagrodzone rozwiązanie polega na stworzeniu odpowiednio przystosowanego obiektu przestrzeni publicznej, w której ludzie mogą zostawiać rzeczy, wciąż nadające się do użytku.
Wyróżnienie: pomysł „Pokonajmy to razem” Julii Janus.
Projekt polegający na wykorzystaniu odpadów do stworzenia przedmiotów treningowych.