Reakcja na skargę mieszkańca Warszawy
Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) reaguje na skargę mieszkańca Warszawy, który uważa, że dyskryminujące jest wykluczenie samochodów zasilanych niskoemisyjnym gazem LPG z wjazdu do Stref Czystego Transportu. Zdaniem skarżącego, pojazdy te powinny być wyłączone z zakazu, podobnie jak auta napędzane gazem ziemnym.
Gaz płynny to paliwo alternatywne
Mieszkaniec Warszawy napisał do RPO, że samochody zasilane paliwem gazowym LPG powinny być z mocy ustawy wyłączone z zakazu wjazdu do strefy czystego transportu. Wskazał on, że gaz płynny został uznany przez ustawodawcę za paliwo alternatywne (art. 2 pkt 11 ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych), czyli zamiennik paliw ropopochodnych, które może przyczynić się do dekarbonizacji transportu i poprawy ekologiczności transportu.
Biuro RPO wskazuje, że badania potwierdzają, iż spalanie mieszanki propanu i butanu w silnikach powoduje znacznie mniejszą emisję tlenków azotu, cząstek stałych oraz węglowodorów w porównaniu do benzyny i oleju napędowego. Korzystanie z aut zasilanych LPG może zatem przyczynić się do ograniczenia negatywnego oddziaływania transportu na zdrowie ludzi i środowisko, co jest celem ustanowienia Stref Czystego Transportu.
Niekonsekwencja ustawodawcy?
RPO zauważa, że brak zaliczenia pojazdów z instalacją LPG do kategorii wyłączonych z zakazu wjazdu do strefy czystego transportu wydaje się wyrazem niekonsekwencji ustawodawcy. Do tej kategorii zakwalifikowano bowiem auta napędzane gazem ziemnym, które podobnie jak pojazdy zasilane LPG nie są zeroemisyjne i w procesie spalania wytwarzają tlenki azotu, tlenek węgla i węglowodory.
Pytania do Ministerstwa Klimatu i Środowiska
Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Klimatu i Środowiska pyta, z jakich względów nie potraktowano równie korzystnie aut zasilanych gazem płynnym LPG, skoro pierwotna propozycja dodania aut napędzanych LPG do wykazu pojazdów wyłączonych z zakazu wjazdu do strefy nie znalazła się w ostatecznej wersji projektu nowelizacji, przyjętej 5 października 2021 r. przez Radę Ministrów. Biuro RPO wyjaśnia, że nie zna powodów, dla których projektodawca wycofał się z tej zmiany.