Kolejne spotkanie w lutym 2025 r
Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) zorganizował 61. sesję plenarną w Sofii, gdzie omawiano harmonogram przyszłych raportów w ramach siódmego cyklu oceny. Mimo intensywnych dyskusji, nie osiągnięto porozumienia w sprawie terminów, które zostały przełożone na kolejne spotkanie w lutym 2025 r. Uczestnicy zatwierdzili jednak zakres specjalnego raportu dotyczącego zmian klimatu i miast oraz raportu metodologicznego na temat krótkotrwałych czynników wpływających na klimat.
Co to jest IPCC?
Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) to międzyrządowy organ Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jego głównym zadaniem jest ocena naukowych podstaw zmian klimatu, ich skutków oraz strategii adaptacji i łagodzenia ich wpływu. IPCC składa się z 195 państw członkowskich i regularnie publikuje raporty, które odgrywają istotną rolę w kształtowaniu polityki klimatycznej na poziomie globalnym, dostarczając rządom informacji niezbędnych do podejmowania decyzji w zakresie polityki klimatycznej
Kluczowe ustalenia sesji
Podczas 61. sesji IPCC, która odbyła się od 27 lipca do 2 sierpnia 2024 r., delegaci krajów omawiali szczegóły dot. opracowania raportów w siódmym cyklu oceny. Mimo że nie udało się ustalić harmonogramu dla trzech kluczowych raportów, zatwierdzono zakres dwóch istotnych dokumentów: specjalnego raportu na temat zmian klimatu i miast oraz raportu metodologicznego dotyczącego krótkotrwałych czynników wpływających na klimat. Publikacja tych raportów planowana jest na 2027 r.
Wyzwania związane z harmonogramem
Niepowodzenie w ustaleniu harmonogramu wynikło z różnic w podejściu między krajami rozwiniętymi a rozwijającymi się. Kilkanaście krajów, w tym Indie, Arabia Saudyjska i Chiny, domagało się większej integracji ekspertów z Globalnego Południa, co skłoniło je do sprzeciwu wobec proponowanego przyspieszenia procesu raportowania. W związku z tym, decyzja dotycząca harmonogramu została przełożona na kolejną sesję plenarną, która odbędzie się w lutym 2025 r. Jednak przed tą sesją plenarną, w grudniu 2024 r., odbędą się spotkania ekspertów dotyczące zakresu prac.
Zgodnie z propozycją współprzewodniczących IPCC przedstawioną na 61. sesji, raporty oceniające powinny zostać dostarczone między majem a sierpniem 2028 r. Daty te są jedynie orientacyjne, ważne że mają być one dostosowane do kolejnego globalnego procesu inwentaryzacji, który zakończy się pod koniec 2028 r.
Znaczenie raportów IPCC
Raporty IPCC odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu polityki klimatycznej na całym świecie, dostarczając naukowych podstaw do oceny postępów w realizacji celów porozumienia paryskiego. Umożliwiają one krajom ocenę skuteczności ich działań oraz identyfikację obszarów wymagających poprawy.