Zmiany, na które czeka rynek energetyki coraz bliżej
Minister Klimatu i Środowiska, Paulina Hennig-Kloska, zadeklarowała przyspieszenie prac legislacyjnych dotyczących energetyki odnawialnej. Zapowiedziała, że po wakacjach Sejm otrzyma projekt nowelizacji ustawy o OZE, który przewiduje korzystniejsze zasady rozliczeń dla prosumentów korzystających z net-billingu.
Net-billing – co to jest?
Net-billing to system, w którym prosument sprzedaje nadwyżki energii wyprodukowanej przez własną fotowoltaikę, a w razie potrzeby ją kupuje. Pieniądze nie są jednak przekazywane bezpośrednio do ręki. Rozliczenia odbywają się za pośrednictwem konta prosumenckiego, z którego dokonywany jest zakup energii.
O co chodzi?
Zgodnie z obecnymi przepisami z ustawy o odnawialnych źródłach energii od 1 lipca 2024 r. energia wprowadzana do sieci przez prosumentów powinna być rozliczana przez sprzedawców energii według ceny RCE, a nie średniej miesięcznej ceny energii (RCEm) jak przed 1 lipca. Budzi to wiele obaw prosumentów co do wyliczenia rentowności ich inwestycji w fotowoltaikę. Eksperci zwracają uwagę, że kluczowe dla zapewnienia rentowności będzie zwiększanie zużycia energii na cele własne.
Zmiany na horyzoncie
Rynek energetyki odnawialnej od kilku miesięcy oczekuje na opracowanie przepisów liberalizujących budowę lądowych farm wiatrowych oraz na zmiany w ustawie o OZE, które zapewnią lepsze zasady rozliczeń dla prosumentów korzystających z net-billingu. Jak poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ), prosumenci korzystający z net-billingu, którzy rozpoczęli wytwarzanie energii przed 1 lipca 2024 r., po wprowadzeniu zmian w ustawie o OZE, wrócą do rozliczeń według ceny miesięcznej (RCEm). Nowa ustawa ma im dać prawo do przejścia na cenę RCE (ustalaną godzinowo) stosowaną od 1 lipca. Ta decyzja ma być wynagradzana wyższym zwrotem niewykorzystanego po roku depozytu prosumenckiego – 30% zamiast dotychczasowych 20%. Wartość energii oddawanej do sieci przez prosumentów korzystających z net-billingu ma wzrosnąć o 23%, co odpowiada wysokości podatku VAT płaconego przy zakupie energii z sieci.