W duńskim Kassø uruchomiono pierwszą na świecie przemysłową linię produkcyjną e-metanolu

W duńskim Kassø uruchomiono pierwszą na świecie przemysłową linię produkcyjną e-metanolu, osiągającą czystość powyżej 99,985%. To milowy krok dla technologii Power-to-X i kluczowy impuls dla dekarbonizacji europejskiej, w tym polskiej, gospodarki.
Technologia Power-to-X wchodzi na rynek przemysłowy
European Energy, we współpracy z japońską firmą Mitsui & Co., z sukcesem uruchomiła produkcję e-metanolu klasy przemysłowej. Czystość paliwa przekracza 99,985%, co czyni je zgodnym ze standardami Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów i Konsumentów Metanolu (IMPCA). Ten sukces dowodzi, że technologia Power-to-X może być realną alternatywą dla paliw kopalnych, zwłaszcza w sektorach trudnych do elektryfikacji – jak przemysł ciężki, transport morski czy chemia.
„Zrealizowanie pierwszej produkcji e-metanolu w Kassø potwierdza, że technologia Power-to-X posiada ogromny potencjał komercyjny – zwłaszcza w synergii z projektami offshore realizowanymi na Morzu Bałtyckim. To realny krok w stronę integracji odnawialnych źródeł energii i zielonego wodoru – komponentów niezbędnych do dekarbonizacji sektorów trudnych do elektryfikacji, takich jak przemysł ciężki, transport morski czy chemia” – podkreślał Michał Sobczyk, Senior Technology Developer w European Energy Polska.
Kassø – model dla przyszłych inwestycji
Zakład w Kassø to nie tylko techniczne osiągnięcie, ale też kamień milowy w realizacji największego na świecie projektu Power-to-X. Instalacja opiera się na zielonej energii oraz lokalnie pozyskiwanym, biogenicznym CO₂. Wpisuje się w model gospodarki obiegu zamkniętego, redukując emisje w całym cyklu życia produktu. Zdaniem Michała Sobczyka doświadczenia z Kassø mogą znacznie skrócić i zoptymalizować przyszłe inwestycje, również w Polsce.
Polska szansą Power-to-X na Bałtyku
Polska, z dynamicznie rozwijającym się sektorem morskiej energetyki wiatrowej, ma potencjał, by stać się liderem wdrażania technologii Power-to-X w Europie Środkowo-Wschodniej. Projekty typu hydrogen-ready, jak Baltic Sea Hydrogen Collector, umożliwiają integrację OZE z produkcją zielonych paliw. Aby jednak wykorzystać tę szansę, niezbędne są stabilne ramy regulacyjne i wsparcie finansowe – od kontraktów różnicowych po uproszczenia administracyjne. To właśnie te czynniki mogą przesądzić o przyszłości zrównoważonej energetyki w Polsce.