Brytyjski organ regulacyjny uznał przekaz reklamowy za „wprowadzający w błąd”
Linia lotnicza Virgin Atlantic zrealizowała w listopadzie 2023 r. pierwszy transatlantycki lot napędzany w 100% zrównoważonym paliwem lotniczym (SAF). Lot ten, nazwany „Flight 100”, odbył się z lotniska Londynu Heathrow do Nowego Jorku JFK. Linia lotnicza określiła to wydarzenie jako „wyjątkową misję lotniczą” i zachęcała pasażerów, by „zobaczyli świat inaczej”.
Wyjątkowy lot z wyjątkową reklamą
„28 listopada, Virgin Atlantic’s Flight 100 wzbije się w przestworza podczas naszej wyjątkowej misji lotniczej z Londynu Heathrow do JFK, aby stać się pierwszą na świecie niekomercyjną linią lotniczą, która wykona lot transatlantycki na w 100% zrównoważonym paliwie lotniczym. Kiedy uznawano, że to zbyt trudne, my podjęliśmy to wyzwanie. Virgin Atlantic Flight 100. Zobacz świat inaczej”. Tak brzmiała reklama radiowa promująca lot linii Virgin Atlantic.
Przekaz spotkał się jednak z krytyką niezależnego regulatora branży reklamowej w Wielkiej Brytanii – organizacji Advertising Standards Authority (ASA). Pięciu skarżących reklamę uznało, że stwierdzenie „w 100% zrównoważone paliwo lotnicze” wprowadza w błąd, jeśli chodzi o faktyczny wpływ paliwa na środowisko. ASA podtrzymała skargę, argumentując, że chociaż wiele osób zrozumiałoby, że lot był wyjątkowy i wykorzystywał wyłącznie zrównoważone paliwo, to znaczna część odbiorców mogła uznać, że paliwo to jest w 100% ekologiczne. Tymczasem zrównoważone paliwa lotnicze nadal generują emisje, choć mniejsze niż tradycyjne paliwa.
Zielone paliwo – kluczowe, ale nie całkowicie ekologiczne
Zrównoważone paliwa lotnicze (SAF) to klucz do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w branży lotniczej. Mogą one zmniejszyć emisję dwutlenku węgla nawet o 70% w całym cyklu życia. Jednak produkcja SAF stanowi zaledwie promil światowej produkcji paliwa lotniczego. Branża lotnicza na całym świecie oczekuje wsparcia rządowego, aby rozwinąć produkcję tych paliw.
Naruszenia kodeksu branży reklamowej
ASA stwierdziła, że ten rodzaj przekazu może wprowadzać w błąd, bo pomija istotne informacje. Ponadto za naruszenie kodeksu dobrych praktyk branżowych uznano: stosowanie niejasnych dla konsumentów terminów (lot transatlantycki na w 100% zrównoważonym paliwie lotniczym, mógł dla części słuchaczy oznaczać lot z użyciem paliwa w 100% ekologicznego).
Regulator rynku reklamowego zwrócił też uwagę, na fakt, że reklama w szczególności podkreślała lot 100, który był lotem niekomercyjnym, na który słuchacze nie mogli kupić biletów. Niemniej jednak, przekaz wywołał ogólne wrażenie, że Virgin Atlantic zobowiązała się do podjęcia ambitnej, pionierskiej i ciągłej roli w pracy na rzecz zmniejszenia wpływu lotnictwa na środowisko. ASA uznała, że wielu słuchaczy będzie zainteresowanych poszukiwaniem linii lotniczych, które podejmują takie działania.
Linia lotnicza otrzymała też zalecenia, aby w przyszłych przekazach reklamowych dbała o to, by reklamy odnoszące się do stosowania zrównoważonego paliwa lotniczego zawierały informacje kwalifikujące, które wyjaśniają wpływ paliwa na środowisko.