Rada Europejska uzgodniła stanowisko w sprawie ukierunkowanej zmiany unijnego rozporządzenia o wylesianiu
Rada Europejska uzgodniła stanowisko w sprawie ukierunkowanej zmiany unijnego rozporządzenia o wylesianiu, odraczając rozpoczęcie jego stosowania o 12 miesięcy. Dzięki temu państwa trzecie, państwa członkowskie, przedsiębiorstwa i podmioty handlowe będą mogły w pełni przygotować się do wypełniania obowiązków w zakresie należytej staranności. Celem jest zagwarantowanie, aby określone towary i produkty sprzedawane w UE lub wywożone z UE nie powodowały wylesiania. Obejmują one bydło, drewno, kakao, soję, olej palmowy, kawę, kauczuk i niektóre ich produkty pochodne.
Więcej czasu na lepsze przygotowanie
Rozporządzenie o wylesianiu obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., a jego przepisy mają być stosowane od 30 grudnia 2024 r. Rada zgodziła się na propozycję Komisji, by opóźnić termin rozpoczęcia stosowania rozporządzenia o jeden rok. W związku z tym, jeżeli Parlament Europejski wyrazi na to zgodę, obowiązki wynikające z tego rozporządzenia staną się wiążące 30 grudnia 2025 r. dla dużych przedsiębiorstw i podmiotów handlowych oraz 30 czerwca 2026 r. dla mikroprzedsiębiorstw i małych przedsiębiorstw.
Zapewniłoby to pewność prawa, przewidywalność i wystarczająco dużo czasu na sprawne i skuteczne wdrożenie przepisów, w tym pełne ustanowienie systemów zasad należytej staranności obejmujących wszystkie odnośne towary i produkty. Proces zachowania należytej staranności obejmuje identyfikację ryzyka wylesiania w łańcuchach dostaw, a także środki monitorowania i sprawozdawczości w celu udowodnienia zgodności z przepisami UE.
Walka z wylesianiem nadal trwa
Ukierunkowana zmiana nie będzie miała wpływu na meritum istniejących przepisów. Nadal chodzi o to, by zezwalając na wprowadzanie do obrotu w UE lub wywóz z UE wyłącznie produktów niepowodujących wylesiania zminimalizować udział UE w wylesianiu i degradacji lasów na całym świecie. Produkty niepowodujące wylesiania to produkty wyprodukowane na terenach, na których nie doszło do wylesiania ani degradacji lasów po 31 grudnia 2020 r.
Co dalej?
Rada poinformuje teraz o swoim stanowisku Parlament Europejski, by mógł on zająć stanowisko w tej sprawie. Celem jest formalne przyjęcie rozporządzenia przez obu współprawodawców i opublikowanie go w Dzienniku Urzędowym UE, tak aby mogło ono wejść w życie przed końcem roku.
Kontekst
Głównym czynnikiem globalnego wylesiania i degradacji lasów jest ekspansja gruntów rolnych pod produkcję towarów objętych zakresem rozporządzenia. Udział UE w konsumpcji takich towarów jest duży, dlatego może ona zmniejszyć swój wpływ na globalne wylesianie i degradację lasów, dbając o to, aby te produkty i powiązane łańcuchy dostaw nie powodowały wylesiania.
Rozporządzenie o wylesianiu zostało przyjęte w 2023 r. Ustanawia ono przepisy zapewniające, aby produkty uzyskane z niektórych towarów (kawy, kakao, oleju palmowego, soi, bydła, kauczuku i drewna), które są wprowadzane do obrotu w UE lub wywożone z UE, nie powodowały wylesiania ani degradacji lasów podczas ich produkcji, były produkowane zgodnie z odpowiednimi przepisami państwa produkcji i były objęte oświadczeniem o należytej staranności.
Komisja przedłożyła wniosek w sprawie odroczenia rozpoczęcia stosowania tego rozporządzenia, by odpowiedzieć na obawy zgłoszone przez państwa członkowskie, państwa trzecie, podmioty handlowe i przedsiębiorców. Istniało bowiem ryzyko, że nie będą oni w stanie w pełni przestrzegać przepisów od 31 grudnia 2024 r.