Branża modowa unika odpowiedzialności, nie ujawniając liczby produkowanych ubrań i emisji generowanych w tym procesie
Pomimo dowodów wskazujących, że produkcja odzieży jest nadmierna, branża modowa unika odpowiedzialności, nie ujawniając liczby produkowanych ubrań i emisji generowanych w tym procesie, donosi najnowsza edycja Global Fashion Transparency Index.
Zjeść ciastko i mieć ciastko
Przemysł produkuje w oszałamiających ilościach, przy czym przewiduje się, że globalna konsumpcja wzrośnie o 63% do 2030 r., a sprzedaż odzieży potencjalnie osiągnie 160 mln ton do 2050 r., czyli ponad trzykrotnie więcej niż obecnie. Branża modowa chce zjeść ciastko i mieć ciastko. Większość dużych marek modowych (89%) nie ujawnia, ile ubrań produkuje rocznie. Co niepokojące, prawie połowa z nich (45%) nie ujawnia ani ilości produkowanych ubrań, ani śladu emisyjnego surowców. To może świadczyć, że branża priorytetowo traktuje eksploatację zasobów, unikając jednocześnie odpowiedzialności za szkody środowiskowe związane z produkcją.
Brak transparentności
Branża modowa jest znacznie opóźniona w osiąganiu celów klimatycznych i redukcji emisji, przy czym 86% firm nie ma publicznego celu redukcji emisji CO2, 94% nie ma publicznego celu w zakresie energii odnawialnej, a 92% nie ma publicznego celu w zakresie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych dla swoich łańcuchów dostaw. Mniej niż połowa (43%) marek jest transparentna w zakresie zakupu energii na poziomie operacyjnym, a jeszcze mniej (10%) na poziomie łańcucha dostaw. Ponadto, żadna duża marka modowa nie ujawnia godzinowego zużycia energii elektrycznej w łańcuchu dostaw. W rezultacie deklaracje dużych marek modowych o zerowej emisji mogą być oderwane od rzeczywistości, tworząc fałszywe poczucie postępu w realizacji celów klimatycznych.
Moda nie chce dzielić się danymi
Prawie 1/4 największych światowych marek modowych nie ujawnia żadnych informacji na temat dekarbonizacji, co oznacza, że kryzys klimatyczny nie jest dla nich priorytetem. Tymczasem mniej niż połowa (47%) marek ujawnia cele Science Based Targets Initiative (SBTi) obejmujące cały łańcuch wartości. Badanie wykazało, że mniej (42%) marek ujawnia postępy w realizacji tych celów. Spośród 105 z 250 marek, które ujawniły swoje postępy, 42 ujawniły wzrost emisji w zakresie 3 w stosunku do wartości bazowych, a to jedynie marki, o których wiadomo. W przypadku 145 marek (58%) nie jest jasne, jakie są ich postępy. Mając mniej niż 5 lat na zmniejszenie globalnych emisji o połowę do 2030 r. jasne jest, że branża coraz bardziej oddala się od tej krytycznej linii ratunkowej wraz ze wzrostem emisji.
Metodologia
„What Fuels Fashion?” to jednorazowe, specjalne wydanie corocznego Fashion Transparency Index. Dokonano przeglądu 250 największych światowych marek modowych i sprzedawców detalicznych i uszeregowano je według poziomu ujawniania danych dotyczących klimatu i energii w ich własnych działaniach, ale przede wszystkim w ich łańcuchach dostaw.