Wpływają na to rosnące oczekiwania interesariuszy
Z raportu EFL i Credit Agricole Bank Polska „Diagnoza poziomu wiedzy i praktyk z obszaru ESG w mikro i małych firmach” wynika, że 2 na 3 mikro i małe firmy posiadają strategię ochrony środowiska i klimatu. Wynika to przede wszystkim z rosnącej ekoświadomości klientów indywidualnych i instytucjonalnych.
Strategia ochrony środowiska i klimatu
Najczęściej zobowiązania mikro i małych firm wobec środowiska i klimatu są wpisane w formie zasad w inny dokument (33%), w co czwartej firmie są to niepisane zasady, a tylko co dziesiąty podmiot ma odrębny dokument na ten temat. Wciąż jeszcze co trzecie przedsiębiorstwo nie posiada żadnej strategii ochrony środowiska, przy czym są to głównie jednoosobowe działalności gospodarcze, wśród których aż 58% nie ma takiej strategii.
Rosnące oczekiwania interesariuszy
Fakt posiadania przez sporą grupę najmniejszych firm w Polsce zasad określających ich podejście do ochrony środowiska i klimatu wynika w dużej mierze z rosnącej ekoświadomości klientów indywidualnych i instytucjonalnych. 56% przedstawicieli przedsiębiorstw jest zdania, że oczekiwania klientów związane ze zrównoważonym rozwojem rosną. 51% respondentów wskazuje na rosnące oczekiwania instytucji finansowych, a 46% dostawców i kontrahentów w tym zakresie.
Większość badanych monitoruje zużycie wody (64%) oraz zużycie energii (68%), zdecydowanie rzadziej firmy mierzą swój oraz swoich dostawców ślad węglowy (22% i 18%).
Zielone technologie w firmach
Wachlarz zielonych technologii, z jakich korzystają mikro i małe firmy, jest dość szeroki. Najczęściej firmy wprowadzają u siebie recykling i gospodarowanie odpadami (74%), nieco ponad połowa dokonała też termomodernizacji budynków (52%), a 42% postawiła na energetykę odnawialną.
Najrzadziej zielone technologie wprowadza się w procesach produkcyjnych (32%) oraz w transporcie. 39% przedsiębiorstw posiada niskoemisyjną flotę samochodową. Leasing, obok kredytu, odgrywa kluczową rolę w finansowaniu zielonych inwestycji. Tak wskazało odpowiednio 38% i 40% przedsiębiorców.
Metodologia badania „Diagnoza poziomu wiedzy i praktyk z obszaru ESG w mikro i małych firmach”
- Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie EFL i Credit Agricole Bank Polska metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 400 firm.
- W badaniu wzięli udział przedstawiciele mikro firm o zatrudnieniu do 10 osób (200 respondentów) oraz małych firm o zatrudnieniu od 11 do 49 osób (200 respondentów).
- Respondentami były osoby na stanowiskach: właściciel, członek zarządu, dyrektor finansowy, księgowy. Badanie zrealizowano w listopadzie 2023 roku.