Ankiety można wypełniać tylko do 17.maja
Trwa 18. edycja prestiżowego Rankingu ESG organizowanego przez Kozminski Business Hub w Akademii Leona Koźmińskiego. Ten ceniony ranking, wcześniej znany jako Ranking Odpowiedzialnych Firm. Ranking skupia się on na ocenie największych spółek w Polsce pod kątem jakości odpowiedzialnego zarządzania zgodnie z wytycznymi ESG.
W roku 2024 organizatorzy podjęli decyzję o kolejnej zmianie nazwy Rankingu w odpowiedzi na nowe regulacje oraz rozszerzony zakres sprawozdawczości. Pierwsze dwie edycje tego zestawienia, sięgające aż do 2007 roku, znane były jako „Good Company Ranking”.
Nowa ankieta i Rada Naukowa Rankingu ESG
Ranking powstaje w oparciu o wyniki z obszaru odpowiedzialnego i zrównoważonego zarządzania prezentowane samodzielnie przez firmy w ankiecie i poddane weryfikacji, zgodnie z metodologią przygotowaną przez autorów – prof. Bolesława Rok z Akademii Leona Koźmińskiego oraz Jarosława Horodeckiego, analityka i dziennikarza.
Zawartość tegorocznej ankiety została zmodyfikowana w porównaniu do ankiety ubiegłorocznej. Za jej modyfikacje po raz pierwszy odpowiada: Rada Naukowa Rankingu ESG. W jej skład weszli eksperci: Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Climate Leadership UNEP/GRID i Akademii Leona Koźmińskiego.
Tegoroczna ankieta zawiera 70 pytań o zróżnicowanym charakterze w jedenastu częściach. Układ ankiety
wynika z przyjętych Europejskich Standardów Sprawozdawczości w zakresie Zrównoważonego Rozwoju (ESRS), które już obowiązują wybrane spółki działające na polskim rynku. W ramach ESRS wprowadzono podział na:
- dwa zespoły zagadnień w ramach ujawnień ogólnych (ESRS-1 i ESRS-2 zostały połączone),
- pięć zespołów zagadnień „E” w ramach wskaźników środowiskowych (ESRS-E1, ESRS-E2, ESRS-E3, ESRS-E4, ESRS-E5),
- cztery zespoły zagadnień „S” w ramach wskaźników społecznych (ESRS-S1, ESRS-S2, ESRS-S3, ESRS-S4)
jeden zespół zagadnień „G” dotyczący ładu korporacyjnego (ESRS-G1).
Poszczególne części ankiety dotyczą wybranych ujawnień ogólnych o charakterze strategicznym. W każdej ze wskazanych części znajduje się 6 pytań. Jedynie część pierwsza zawiera 10 pytań, obejmując dwa wstępne rozdziały z ESRS. Ankieta zawiera tylko wybrane zagadnienia i wskaźniki z poszczególnych kategorii, więc spółki które zostaną objęte obowiązkiem raportowania w zgodzie z ESRS będą musiały ujawnić znacznie więcej wskaźników.
Zdaniem organizatorów ankieta może również okazać się przydatnym narzędziem dla samej organizacji. Jej wypełnienie pozwoli lepiej przygotowywać się do obowiązkowego raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Jak wziąć udział w Rankingu ESG
- Aby otrzymać link do ankiety Rankingu ESG należy wysłać zgłoszenie swojej firmy na jeden z adresów: ranking_esg@rankingodpowiedzialnychfirm.pl lub rankingodpowiedzialnychfirm@gmail.com
- Ankietę należy wypełnić do 17. maja 2024 r.
- Uczestnictwo w Rankingu jest bezpłatne i dobrowolne.
- Odpowiedzi do ankiety powinien udzielać upoważniony przedstawiciel spółki zgodnie z zasadami należytej staranności i etyki zawodowej.
- Okres czasu, którego powinny dotyczyć odpowiedzi to działalności spółki w Polsce za rok 2023 – odzwierciedlających stan na koniec roku kalendarzowego 2023 lub dotyczących działania podjętego w trakcie roku 2023 (o ile nie zaznaczono inaczej w pytaniu lub objaśnieniu).
- Warunkiem koniecznym uznania odpowiedzi pozytywnej jest przedstawienie krótkiej informacji dodatkowej, zgodnie z poleceniem, umieszczonym pod danym pytaniem ankiety.