Królewskie Siły Powietrzne zapewniają bezpieczeństwo Wielkiej Brytanii w bardziej zrównoważony sposób
Królewskie Siły Powietrzne (RAF) zapewniają bezpieczeństwo Wielkiej Brytanii w bardziej zrównoważony sposób, wykorzystując po raz pierwszy mieszankę zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) ze zwykłym paliwem do silników odrzutowych w rutynowych operacjach. Mieszankę wykorzystują m.in. samoloty Typhoon i Poseidon, wykorzystywane do tropienia okrętów podwodnych, operujące z RAF Lossiemouth w Szkocji.
W gotowości przez cały rok
W okresie od listopada 2023 r. do lutego 2024 r. w ramach umowy z World Fuel Services dostarczono Królewskim Siłom Powietrznym 4 mln litrów zrównoważonego paliwa lotniczego. 5 mln 150 tys litrów paliwa zostanie dostarczone w okresie od lipca do października 2024 r. Paliwo jest wykorzystywane do zasilania samolotów operujących z Lossiemouth w Morayshire w północnej Szkocji. RAF Lossiemouth jest jedną z najbardziej ruchliwych stacji RAF w Wielkiej Brytanii, stacjonują tam samoloty Typhoon, które są gotowe do działania nieustannie przez cały rok w ramach brytyjskiego alarmu szybkiego reagowania, zapewniającego bezpieczeństwo Wielkiej Brytanii.
Mieszanka dla mniejszej emisji
Zrównoważone źródła paliwa zawierają uwodornione tłuszcze i oleje, odpady drzewne, alkohole, cukry, odpady z gospodarstw domowych, biomasę i algi. Ponieważ lotnictwo zużywa obecnie prawie 2/3 paliwa wykorzystywanego w obronności, ten pierwszy dla RAF-u projekt pokazuje zaangażowanie Ministerstwa Obrony w redukcję emisji dwutlenku węgla bez uszczerbku dla bezpieczeństwa narodowego. W 2020 r. Ministerstwo Obrony zaktualizowało normy dotyczące paliwa lotniczego, aby umożliwić stosowanie do 50% zrównoważonych źródeł w mieszankach paliwowych dla samolotów obronnych. Stosowanie mieszanek SAF może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla przez samoloty nawet o 80% i jest znaczącym krokiem w kierunku zwiększenia zarówno zdolności operacyjnych, jak i wysiłków na rzecz zmian klimatycznych i zrównoważonego rozwoju.
W obronie kraju i planety
RAF testuje różne rodzaje paliwa od czasu aktualizacji norm paliwowych. W listopadzie 2021 r. pilot RAF poleciał mikrosamolotem napędzanym paliwem syntetycznym stworzonym z powietrza i wody, co było pierwszym takim przedsięwzięciem na świecie. Wiosną 2022 r. dron latał na syntetycznej nafcie wytwarzanej przez genetycznie zmodyfikowane bakterie, a RAF przetestował elektryczny samolot operujący w bazie RAF Cranwell. W listopadzie 2022 r. RAF Voyager pomyślnie przetestował wykorzystanie w 100% ekologicznego paliwa lotniczego, latając przez 90 minut z bazy RAF Brize Norton – to pierwsze na świecie takie przedsięwzięcie dla szerokokadłubowego samolotu wojskowego, realizowane wspólnie przez RAF, DE&S i partnerów branżowych: Airbus, AirTanker i Rolls-Royce, z paliwem dostarczanym przez Air bp. W 2023 r. Królewskie Siły Powietrzne z powodzeniem wykorzystały SAF do pierwszego tankowania w powietrzu samolotów Typhoon i C-130 Hercules. Następnie, na tegorocznym Royal International Air Tattoo, pokazowy Typhoon RAF był zasilany mieszanką SAF, po raz pierwszy samolot ten zaprezentował się publicznie na tym paliwie. Prace te pomogły utorować drogę do wykorzystania zrównoważonych paliw lotniczych w sektorze komercyjnym, w tym w finansowanym przez rząd locie transatlantyckim Virgin Atlantic w zeszłym roku.