Te dobrowolne ramy mają na celu promowanie działań związanych z usuwaniem dwutlenku węgla oraz redukcją emisji z gleby
Rada Unii Europejskiej (RE) zatwierdziła pierwsze ogólnounijne ramy certyfikacji trwałego usuwania CO2, technik węglochłonnych oraz składowania dwutlenku węgla w produktach. Te dobrowolne ramy mają na celu promowanie działań związanych z usuwaniem dwutlenku węgla oraz redukcją emisji z gleby, wspierając jednocześnie stałe ograniczanie emisji. Pomogą jednocześnie osiągnąć cel neutralności klimatycznej przez UE do 2050 r.
Usuwanie CO2 i redukcja emisji z gleby
Nowe rozporządzenie stanowi pierwszy krok w kierunku wprowadzenia kompleksowych ram certyfikacji usuwania dwutlenku węgla z atmosfery i redukcji emisji z gleby do unijnego prawodawstwa. Ma ono pomóc Unii Europejskiej w osiągnięciu celu neutralności klimatycznej do 2050 roku. Rozporządzenie obejmuje działania takie jak trwałe usuwanie dwutlenku węgla, składowanie dwutlenku węgla w produktach oraz techniki węglochłonne. Te ostatnie polegają na sekwestracji i składowaniu CO2 w lasach i glebach, lub ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych z gleb i są prowadzone w okresie co najmniej pięciu lat.
Kryteria certyfikacji
Aby uzyskać certyfikację, działania muszą spełniać cztery główne kryteria:
- Korzyści klimatyczne: działania muszą przynosić wymierne korzyści w zakresie pochłaniania CO2 netto lub redukcji emisji z gleby.
- Dodatkowość: działania muszą wykraczać poza podstawowe wymogi prawne i być finansowo opłacalne dzięki certyfikacji.
- Długoterminowe składowanie: działania muszą zapewniać długoterminowe składowanie CO2, minimalizując ryzyko jego uwolnienia.
- Brak szkód dla środowiska: działania nie mogą wyrządzać poważnych szkód dla środowiska i powinny przynosić dodatkowe korzyści w kontekście zrównoważonego rozwoju.
Systemy certyfikacji i rejestr unijny
Podmioty chcące uzyskać certyfikację będą mogły korzystać z usług organizacji ds. certyfikacji, które będą podlegać surowym zasadom monitorowania, weryfikacji i sprawozdawczości. W celu zapewnienia przejrzystości i identyfikowalności certyfikowanych jednostek, Komisja Europejska ustanowi ogólnounijny elektroniczny rejestr cztery lata po wejściu w życie rozporządzenia.
Co dalej?
Rozporządzenie zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie 20 dni później, stając się bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich UE. To ważny krok w kierunku osiągnięcia neutralności klimatycznej i promowania zrównoważonego rozwoju w Europie.