Rada apeluje do państw UE, by pomagały osobom z niepełnosprawnościami w (ponownym) wchodzeniu na rynek pracy

Lepszy dostęp do trwałych miejsc pracy wysokiej jakości może pomóc osobom z niepełnosprawnościami w osiągnięciu niezależności finansowej i w ich skuteczniejszym włączeniu społecznym. W zatwierdzonych 2 grudnia 2024r. konkluzjach w sprawie wspierania włączenia społecznego osób z niepełnosprawnościami poprzez zatrudnienie, racjonalne usprawnienia i rehabilitację Rada apeluje do państw UE, by pomagały osobom z niepełnosprawnościami w (ponownym) wchodzeniu na rynek pracy.
W ciągu ostatnich kilku lat UE poczyniła znaczne postępy, jeśli chodzi o promowanie i ochronę praw osób z niepełnosprawnościami. Świadczą o tym niedawno przyjęte dyrektywy dotyczące europejskiej karty osoby z niepełnosprawnością i europejskiej karty parkingowej dla osób z niepełnosprawnościami. Dzisiejsze konkluzje opierają się na tej dynamice. Skupiają się na prawie osób z niepełnosprawnościami do dostępu do zatrudnienia jako drodze do autonomii gospodarczej i włączenia społecznego.
Ádám Kósa, węgierski sekretarz stanu ds. niepełnosprawności
Praca dla osób niepełnosprawnych jest ważna dla ich niezależności i jakości życia
W strategii UE w sprawie niepełnosprawności uznaje się, że wysokiej jakości miejsca pracy są niezbędne do tego, aby osoby z niepełnosprawnościami były niezależne i mogły utrzymać godziwą jakość życia. Pracodawcy także czerpią korzyści z zatrudniania osób z niepełnosprawnościami, gdyż różnorodność w miejscu pracy może mieć pozytywny wpływ na wyniki pracowników i ich wydajność.
Tylko połowa osób z niepełnosprawnościami pracuje
Niemniej jednak w 2021 r. tylko około połowa osób z niepełnosprawnościami w wieku 20–64 lat była zatrudniona – przy czym odsetek zatrudnienia w przypadku osób bez niepełnosprawności w tym samym wieku sięgał niemal 75%. Problem ten dotyczy zwłaszcza kobiet z niepełnosprawnościami. Ponadto zarówno kobiety, jak i mężczyźni z niepełnosprawnościami średnio zarabiają mniej niż osoby bez niepełnosprawności.
Rada UE zwraca się do państw członkowskich o wspieranie włączenia społecznego osób z niepełnosprawnościami poprzez:
- przyjmowanie stosownych środków, w tym ustanowienie krajowych celów w zakresie zatrudnienia, z myślą o poprawie wskaźników zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami
- promowanie w swoich politykach podejścia opartego na niedyskryminacji uwzględniającego indywidualne potrzeby
- ułatwianie i wspieranie dostępu do usług społecznych i usług wsparcia
- promowanie zatrudnienia na otwartym rynku pracy, w tym poprzez wspieranie równego traktowania i elastycznej organizacji pracy
- wzmocnienie, w razie potrzeby, krajowych ram dotyczących racjonalnych usprawnień
- rozwijanie i udoskonalanie usług rehabilitacyjnych
- usprawnienie gromadzenia danych oraz wymianę najlepszych praktyk.
Rada apeluje również do Komisji o przygotowanie sprawozdania z postępów we wdrażaniu unijnej strategii w sprawie niepełnosprawności, a także o monitorowanie statusu zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami.