W dn. 21-22 listopada br. Parlament (PE) i Rada Europejska (RE) przyjęły swoje stanowiska negocjacyjne w sprawie Dyrektywy o prawie konsumentów do naprawy kupowanych przedmiotów. Dyrektywa ma dać ramy prawne zachęcające obywateli do przedłużania życia produktów, zamiast ich wyrzucania i kupowania nowych. Oba ciała zgadzają się co do konieczności polityki wspierania napraw sprzętów użytkowych. Kwestie […]

W dn. 21-22 listopada br. Parlament (PE) i Rada Europejska (RE) przyjęły swoje stanowiska negocjacyjne w sprawie Dyrektywy o prawie konsumentów do naprawy kupowanych przedmiotów. Dyrektywa ma dać ramy prawne zachęcające obywateli do przedłużania życia produktów, zamiast ich wyrzucania i kupowania nowych.
Oba ciała zgadzają się co do konieczności polityki wspierania napraw sprzętów użytkowych. Kwestie te mają stać się dla producentów priorytetowe, jeśli koszt naprawy nie przewyższa wartości produktu, lub po prostu nie jest ona niewykonalna. Kluczowymi są zapewnienie obywatelom prawa do naprawy, również po okresie gwarancyjnym, oraz prawo wyboru między naprawą, a wymianą. PE proponuje, by gwarancja na dany przedmiot została przedłużona o rok po naprawie, natomiast RE – o 6 miesięcy.
W komunikacie RE czytamy, że proponowane jest utworzenie internetowej platformy naprawczej, która ma być wyszukiwarką usług naprawczych w danej okolicy. Producenci będą również zmuszeni do informowania konsumentów, które produkty podlegają obowiązkowi naprawy. Proponowane jest także wprowadzenie europejskiego formularza informacji o naprawie, którego wydawanie klientom, wg RE, powinno być obligatoryjne dla dużych podmiotów objętych obowiązkiem naprawy (czyt. producentów lub importerów).
W najbliższych tygodniach RE i PE mają rozpocząć wspólne negocjacje nad proponowanymi przepisami.