Posłowie Konfederacji złożyli wniosek o odrzucenie projektu ustawy w całości
Sejmowa komisja finansów ponownie musi zająć się projektem ustawy, który rozszerza obowiązek sprawozdawczości na temat zrównoważonego rozwoju. Choć zmiany wynikają z unijnych przepisów i termin ich wdrożenia do polskiego porządku prawnego minął 6 lipca 2024 r., wczoraj Konfederacja złożyła wniosek o odrzucenie projektu w całości. W Sejmie wywołało to gorącą debatę.
Kontrowersje: zbędne obowiązki czy konieczna zmiana?
Posłowie Konfederacji we wtorek, 19 listopada 2024 r., w trakcie II czytania zgłosili wniosek o odrzucenie projektu ustawy w całości. W uzasadnieniu mówili, że nowe przepisy nakładają nadmierne obciążenia administracyjne na przedsiębiorców. Wnioskując o odrzucenie projektu, argumentowali, że zmiany zwiększą koszty funkcjonowania firm i pogorszą ich konkurencyjność. Zwolennicy ustawy, w tym Ministerstwo Finansów, przekonują jednak, że wdrożenie przepisów to kluczowy krok w rozwoju transparentności i odpowiedzialności biznesowej w Polsce.
Rozszerzenie zakresu sprawozdawczości
Nowelizacja ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw ma na celu implementację unijnej dyrektywy CSRD. Zgodnie z projektem, firmy będą miały obowiązek szerszego raportowania na temat zrównoważonego rozwoju. Projektowane przepisy m.in.:
- podwyższają progi przychodowe, powyżej których należy prowadzić księgi rachunkowe;
- rozszerzają zakres podmiotów, które będą miały obowiązek sprawozdawania informacji na temat zrównoważonego rozwoju;
- poszerzają również zakres sprawozdań, który będzie obejmować informacje na temat kwestii zrównoważonego rozwoju z obszaru środowiskowego, społecznego (w tym praw człowieka) oraz ładu korporacyjnego;
- nakładają obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju według jednolitych w UE standardów;
- sprawozdania będą weryfikowane przez biegłych rewidentów, a także będą musiały być digitalizowane.
Uzasadnienie projektu ustawy
Celem nowych przepisów jest ochrona, zachowanie i poprawa zasobów naturalnych Unii Europejskiej, oraz ochrona zdrowia i dobrostanu obywateli UE przed zagrożeniami i negatywnymi skutkami związanymi ze środowiskiem.
Kiedy polska ustawa CSRD wejdzie w życie?
Zapisy ustawy mają wejść w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia. Wyjątkiem są niektóre przepisy, których wejście w życie zostało odsunięte w czasie zgodnie z poprawkami przyjętymi przez komisję we wtorek.