Wg rządzących nie przyniosła oczekiwanych efektów i prowadziła do marnotrawienia funduszy publicznych
Tworzone przepisy likwidację Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości (FPPP) oraz przeniesienie części jej zadań i zaoszczędzonych środków do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Ustawa ma na celu określenie zasad likwidacji FPPP oraz regulację kwestii przejęcia realizacji dotychczasowych zadań przez PARP. Planowane zmiany wiążą się z zapewnieniem finansowania z budżetu państwa. Decyzja o likwidacji FPPP wynika z negatywnej oceny jej działalności.
Dlaczego FPPP jest likwidowana?
Zgodnie z ustawą o FPPP, celem Platformy jest wspieranie konkurencyjności przedsiębiorców poprzez transformację cyfrową w obszarze procesów, produktów i modeli biznesowych. Działania te obejmują automatyzację, sztuczną inteligencję oraz technologie teleinformatyczne, z uwzględnieniem bezpieczeństwa. Platforma koncentruje się na digitalizacji klastrów oraz rozwijaniu wiedzy o przemyśle 4.0 i gospodarce cyfrowej, szczególnie dla sektora MŚP.
Analiza wykazała niską efektywność Platformy w realizacji zadań ustawowych. W latach 2019–2023 otrzymała ponad 60 mln zł z budżetu państwa, jednak współpracowała tylko z 53 podmiotami w latach 2020–2022. Niezadowalające wyniki oraz stwierdzone nieprawidłowości doprowadziły do braku zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2023 r. W związku z tym dalsze utrzymywanie działalności Platformy jest nieuzasadnione z perspektywy racjonalnego gospodarowania środkami publicznymi i efektywnej realizacji zadań.
Uzasadnieniem decyzji o likwidacji FPPP jest zarówno negatywna ocena efektów działań tego podmiotu, nakładanie się zadań FPPP z zadaniami innych instytucji w systemie wsparcia przedsiębiorstw, jak i względy formalne.
PARP przejmie zadania Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości
Projektowana ustawa określi, że PARP przejmie mienie Platformy oraz jej zobowiązania i należności. PARP stanie się także stroną umów i porozumień zawartych przez Platformę. Wartość księgowa netto środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz innych składników mienia przejętego od Platformy powiększy fundusz statutowy PARP. Postępowania administracyjne prowadzone wobec Platformy będące w toku w dniu wejścia w życie projektowanej ustawy będą z tym dniem podlegały umorzeniu.