Morska farma wiatrowa Baltic Power zasili 1,5 mln gospodarstw w kraju
W obliczu rosnącego zainteresowania odnawialnymi źródłami energii, morska farma wiatrowa Baltic Power, wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power, stanowi kluczowy krok w transformacji energetycznej Polski. Projekt ten nie tylko przyczyni się do zwiększenia udziału energii odnawialnej w krajowym miksie energetycznym, ale również stworzy nowe możliwości dla polskich firm, które będą mogły uczestniczyć w realizacji tego przedsięwzięcia.
Baltic Power, wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power, zakłada udział polskich podmiotów w 25-30-letnim cyklu pracy farmy na poziomie przekraczającym 20% jej całkowitej wartości. To najwyższy wskaźnik wykorzystania tzw. local content spośród wszystkich projektów morskiej energetyki wiatrowej rozwijanych obecnie w Polsce.
„Morska farma wiatrowa Baltic Power jest najważniejszym projektem transformacyjnym, który realizujemy. Inwestycja nie tylko trwale zmieni nasz miks energetyczny, ale również przyczyni się do budowy nowej gałęzi przemysłu w Polsce. Dlatego zależy nam na tym, żeby maksymalizować udział polskich dostawców w projekcie, a jednocześnie w jak największym stopniu wykorzystywać kompetencje Grupy ORLEN na etapie utrzymania farmy. Baltic Power to projekt pionierski, który przeciera szlaki i pozwala nam dobrze poznać specyfikę współpracy z lokalnymi dostawcami. Chcemy wykorzystać te doświadczenia także przy kolejnych planowanych projektach offshore”
Ireneusz Fąfara, Prezes Zarządu ORLEN.
Konstrukcja Baltic Power robi wrażenie
Morskie stacje elektroenergetyczne składają się z dwóch głównych elementów: fundamentu oraz właściwej konstrukcji, znanej jako topside. Pojedynczy, w pełni wyposażony topside będzie ważył około 2500 ton, a jego wymiary wyniosą 20 x 30 x 40 m, co sprawia, że konstrukcje te będą przypominały 4-5 piętrowe bloki mieszkalne.
Mimo swoich imponujących rozmiarów i wagi, każda ze stacji zostanie w całości wykonana i wyposażona na lądzie, a następnie zainstalowana na morzu. Operacja ta będzie przeprowadzona za pomocą specjalistycznego statku instalacyjnego Gulliver. Obie konstrukcje będą umiejscowione około 40 m nad lustrem wody, na fundamentach o średnicy 9 m i długości 80 m. Budowę stacji realizują spółki Baltic Operator Gdańsk-Gdynia oraz Energomontaż-Północ Gdynia.
Wsparcie polskiej gospodarki
Istotne komponenty inwestycji powstają w kraju. Są to m.in. elementy fundamentów stacji elektroenergetycznych, produkowane w Szczecinie oraz dźwigi stacji morskiej wytwarzane przez firmę z Kluczborka. Elementy fundamentów turbin powstają w zakładach w Żarach, Łęknicy, Niemodlinie oraz Czarnej Białostockiej. Produkcja kabli morskich i lądowych odbywa się w fabryce w Bydgoszczy. Krajowe firmy odpowiadają także między innymi za prace budowlane przy bazie serwisowej w Porcie Łeba i lądowej stacji odbiorczej w Choczewie.
Energia z wiatru zasili 1,5 mln gospodarstw
Powstające w Gdańsku i Gdyni dwie morskie stacje elektroenergetyczne, które zostaną zainstalowane 23 km od brzegu, są kluczowym elementem inwestycji Baltic Power. To do nich trafi energia pozyskana z 76 turbin. Znajdujące się w nich transformatory podwyższą napięcie, a następnie przekażą energię morskimi i lądowymi kablami eksportowymi do stacji, zlokalizowanej ok. 7 km w głąb lądu. Stąd po przekazaniu do krajowego systemu energetycznego popłynie energia z wiatru, która zasili ponad 1,5 mln gospodarstw.
Zrównoważony rozwój i przyszłość energetyki
Baltic Power to nie tylko największa inwestycja w odnawialne źródła energii w Europie Środkowej, ale także projekt, który wprowadza innowacje w zakresie wykorzystania niskoemisyjnej stali. Po zakończeniu budowy w 2026 roku farma będzie w stanie pokryć około 3% krajowego zapotrzebowania na energię, jednocześnie ograniczając emisje CO2 o około 2,8 mln ton rocznie. Dzięki temu projekt Baltic Power staje się symbolem zrównoważonego rozwoju i nowej jakości w polskiej energetyce.