Pierwsza emisja obligacji planowana jest do końca tego roku

Polska prywatna grupa energetyczna Polenergia (ustanowiła program emisji Zielonych Obligacji o maksymalnej wartości nominalnej 1 mld zł. Program ma na celu finansowanie rozwoju, zakupu, budowy i eksploatacji Zielonych Projektów, zgodnie z kryteriami Green Bond Principles opracowanymi przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Rynku Kapitałowego. Pierwsza emisja oprocentowanych obligacji planowana jest do końca 2024 roku.
Proces decyzyjny i warunki emisji
Zielone Obligacje to kolejny element pozyskiwania finansowania dla projektów OZE przez Polenergię. Decyzja o dokonaniu emisji obligacji, a także jej warunki, w tym wielkość emisji, wartość nominalna obligacji, marża oprocentowania oraz termin emisji zostaną ustalone i przekazane przez Zarząd w oparciu o podjęte w tym zakresie uchwały, każdorazowo w drodze odrębnych uchwał emisyjnych, po uprzednim wyrażeniu przez Radę Nadzorczą zgody na projekt warunków emisji obligacji.
Kluczowe informacje o programie
- Łączna maksymalna wartość nominalna obligacji: 1 mld zł
- Emisja obligacji w seriach, z oprocentowaniem stałym lub zmiennym
- Spełnienie kryteriów Green Bond Principles, opracowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Rynku Kapitałowego (ICMA)
- Planowana pierwsza emisja: do końca 2024 roku
Pierwsza emisja Zielonych Obligacji jest zaplanowana do końca tego roku, z zastrzeżeniem występowania odpowiednich warunków na rynku dłużnych papierów wartościowych. Szczegółowe przeznaczenie środków z emisji zostanie każdorazowo wskazane w warunkach emisji danej serii obligacji emitowanych w ramach programu. Oprocentowanie obligacji będzie stałe lub zmienne, oparte o stawkę referencyjną wskazaną w warunkach emisji danej serii, powiększoną o marżę.
Plany na przyszłość i profil spółki
Polenergia, jako wiodąca polska prywatna grupa energetyczna, posiada imponujący portfel aktywów OZE, w tym 13 farm wiatrowych i 5 farm fotowoltaicznych. Spółka aktywnie rozwija projekty odnawialnych źródeł energii na lądzie o mocy 2100 MW oraz we współpracy z norweskim Equinor, morskie farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim o mocy do 3000 MW.
Program Zielonych Obligacji stanowi kolejny krok w realizacji ambitnej strategii Polenergii, ukierunkowanej na rozwój czystych źródeł energii i transformację energetyczną Polski.