Standard ma być uniwersalnym narzędziem dla księgowych oraz praktyków spoza branży, stosowanym w różnych jurysdykcjach
Rada Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej i Usług Atestacyjnych (IAASB) opublikowała Międzynarodowy Standard dot. Usług Atestacyjnych w zakresie Zrównoważonego Rozwoju 5000 oraz Ogólne Wymogi dot. Usług Atestacyjnych w zakresie Zrównoważonego Rozwoju.
Zwiększenie zaufania do informacji o zrównoważonym rozwoju
Nowy standard ISSA 5000 ma na celu zwiększenie zaufania inwestorów, organów regulacyjnych oraz innych interesariuszy do informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju. Będzie on służył jako kompleksowy, samodzielny standard odpowiedni dla wszelkich działań poświadczających w tym obszarze, niezależnie od tematyki czy ram, w jakich raportowane są dane. Standard ten wspiera zarówno zawodowych księgowych, jak i praktyków spoza branży, co czyni go uniwersalnym narzędziem dla różnorodnych podmiotów zajmujących się poświadczeniem informacji o zrównoważonym rozwoju.
Globalne ramy dla różnych jurysdykcji
IAASB stworzyła globalny punkt odniesienia, który może być stosowany w każdej jurysdykcji, zarówno w Europie, jak i poza nią. W trakcie opracowywania standardu zaangażowano tysiące interesariuszy na sześciu kontynentach, co pozwoliło na uwzględnienie różnorodnych perspektyw i potrzeb. Standard ISSA 5000 odnosi się do koncepcji istotności oraz weryfikacji, a także przewiduje wsparcie poprzez publikację wytycznych i materiałów pomocniczych od stycznia 2025 r. Współpraca z Komisją Europejską oraz innymi organami regulacyjnymi ma na celu zapewnienie zgodności z europejskimi ramami prawnymi, takimi jak CSRD.
Rada Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej i Usług Atestacyjnych (IAASB)
- jest niezależnym organem ustanawiającym standardy, który służy interesowi publicznemu poprzez ustanawianie wysokiej jakości międzynarodowych standardów audytu, zarządzania jakością, przeglądów, innych usług atestacyjnych i usług pokrewnych.
- standardy Rady są stosowane w ponad 130 jurysdykcjach w celu poprawy jakości i jednolitości usług audytorskich i poświadczających oraz wzmocnienia zaufania publicznego do rynków i gospodarek.