Nowe prawo rozszerza m.in. liczbę sektorów, z których firmy mogą ubiegać się o wsparcie dla przedsiębiorstw energochłonnych

Prezydent RP Andrzej Duda 6 grudnia 2024 r. podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Nowe prawo rozszerza m.in. liczbę sektorów, z których firmy mogą ubiegać się o wsparcie dla przedsiębiorstw energochłonnych. Trzy dni później prezydencki podpis został złożony także pod ustawą o odpadach, która wprowadza jednolity system segregacji, co ma na celu poprawę efektywności recyklingu tych materiałów.
Zgodnie z informacjami przekazanym przez Kancelaria Prezydenta RP, nowe przepisy wprowadzają, zgodne z przepisami Unii Europejskiej, progi dla przedsiębiorstw energochłonnych. Liczba kategorii Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) firm, które mogą ubiegać się o wsparcie, wzrośnie o ponad 50, do 116. MKiŚ szacuje, że przyszłoroczna wartość wsparcia dla firm energochłonnych wyniesie 0,5 mld zł.
Implementacja unijnych przepisów
Podpisana przez prezydenta ustawa dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów m.in. co do wytycznych CEEAG (ws. pomocy państwa na ochronę klimatu i środowiska oraz cele związane z energią), gdzie nastąpi aktualizacja listy sektorów uprawnionych do ulg dla odbiorców energochłonnych, zgodnie z katalogiem CEEAG. Ustawa wprowadza dwa poziomy ulg: 85% dla sektorów z wysokim ryzykiem ucieczki poza UE oraz 75% dla innych. Dodatkowo, wprowadzona zostanie opłata wyrównawcza dla odbiorców energochłonnych korzystających z ulg.
Nowe przepisy mają również na celu skrócenie procedur administracyjnych dla wybranych źródeł OZE, redukując czas procedur z 356-416 dni do 149 dni. Wśród wybranych źródeł OZE ustawodawca wskazuje m.in. montowane na dachach budynków panele fotowoltaiczne i położone na tym samym terenie magazyny energii, pomp ciepła, urządzenia i instalacje niezbędnych do przyłączenia do sieci danej instalacji OZE oraz remontu, odbudowy, przebudowy, nadbudowy lub rozbudowy instalacji OZE.
Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkami. Nowe przepisy zakładają też przesunięcie wejścia w życie regulacji dotyczących instytucji prosumenta wirtualnego energii odnawialnej do 2 lipca 2025 r.
Ustawa o odpadach budowlanych i rozbiórkowych (BiR)
Nowe przepisy dotyczące ustawy o odpadach wprowadzają zmiany w organizacji systemu segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych (BiR). Zgodnie z nowym prawem, od 1 stycznia 2025 r. ma zostać wprowadzony jednolity system selektywnej zbiórki tych odpadów, umożliwiający ich przekazywanie innym uprawnionym podmiotom oraz segregację poza miejscem wytworzenia. Odpady BiR będą musiały być zbierane i odbierane selektywnie, z podziałem na różne kategorie, takie jak drewno, metale, szkło czy tworzywa sztuczne. Nowe regulacje zobowiążą podmioty do segregowania tych odpadów u źródła ich powstawania.